W ramach czwartej edycji Kina Letniego zostaną pokazane cztery filmy: “Frame by Frame”, reż. Alexandria Bombach i Mo Scarpelli; “Foto: Ostkreuz”, reż. Maik Reichert; “Twarze, plaże”, reż. Agnès Varda i JR oraz “Portret osobisty”, reż. Piotr Małecki. Zaprezentujemy cztery bardzo różne od siebie, zarówno tematycznie jak i formalnie, obrazy. Opowiemy o fotoreporterach z Afganistanu, przyjrzymy się słynnej agencji fotograficznej Ostkreuz, spotkamy się z dwojgiem artystów – 90-letnią reżyserką filmową Agnés Varda i 33-letnim artystą o pseudonimie JR, a na koniec polscy portreciści w filmie Piotra Małeckiego zdradzą nam kulisy swojej pracy. Film Małeckiego kontynuuje wątek w Kinie Letnim, jakim są filmy gości cyklu WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI. Zapraszamy do spotkania z niezwykłymi bohaterami, poznania ich historii i znakomitych dzieł.

Startujemy już 6 czerwca, o godz. 21:30 na Placu Defilad, ul. Plac Defilad 1, Warszawa. Wstęp wolny!

Filmy będą wyświetlane z polskimi napisami.

PROGRAM:

6 czerwca, godz. 21.30: “Frame by Frame”, 2016, reż. Alexandria Bombach i Mo Scarpelli

13 czerwca, godz. 21.30: “Foto: Ostkreuz”, 2015, reż. Maik Reichert

4 lipca, godz. 21.30: “Faces, Places” org. “Visages, Villages”, 2017, reż. Agnès Varda i JR

11 lipca, godz. 21.30: “Portret osobisty”, 2017, reż. Piotr Małecki

 

opisy filmów:

 

“Frame by Frame”

Tytuł oryginalny: Frame by Frame

Kraj: Afganistan

Rok produkcji: 2016

Reżyseria: Alexandria Bombach i Mo Scarpelli

Produkcja: CoPilot Pictures, Rake Films, Red Reel

Czas trwania: 85 minut

Projekcja: 6 czerwca, godz. 21:30

Czy robienie zdjęć może być przestępstwem? W Afganistanie zajętym przez talibów – tak. Kiedy okupacja kraju się kończy, rozpoczyna się prawdziwa rewolucja fotograficzna. Dokument pokazuje historię czterech afgańskich fotoreporterów, próbujących odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Przyglądamy się ich pracy w kraju opuszczonym przez zagraniczne media, który musi poradzić sobie bez wsparcia zagranicznych wojsk. W filmie oprócz obrazów współczesnych, znalazły się także zdjęcia archiwalne, które zostały wykonane z ukrycia podczas reżimu talibów. Wielokrotnie nagradzany na festiwalach obraz z ważnym przesłaniem.

 

“Foto: Ostkreuz”

Tytuł oryginalny: Foto: Ostkreuz

Kraj: Niemcy

Rok produkcji: 2015

Reżyseria: Maik Reichert

Produkcja: Brigitte Kramer, Jörg Jeshel, Maik Reichert

Czas trwania: 89 minut

Projekcja: 13 czerwca, godz. 21:30

Agencja fotograficzna Ostkreuz została założona przez siedmiu fotografów ze wschodniej części Niemiec krótko po upadku Muru Berlińskiego. Film opowiada nie tylko o historii powstania tego – jeszcze wtedy – kolektywu, który musiał wyzwolić się z NRD-owskiej rzeczywistości, ale pokazuje również, jak teraz wygląda praca fotografów w tej jednej z najważniejszych agencji w Niemczech. Do Ostkreuz należy obecnie 20 fotografów, którzy działają na terenie całego kraju. Reżyser obserwuje fotoreporterów w czasie realizowania materiałów, jest tuż obok swoich bohaterów. Dokument to przekrój przez osobowości fotografów Ostkreuz i opowieść o ich największej pasji – robieniu zdjęć.

 

“Faces, Places” (“Twarze, plaże”)

 Tytuł oryginalny: Visages, Villages

Kraj: Francja

Rok produkcji: 2017

Reżyseria: Agnés Varda i JR

Produkcja: Cine-Tamaris, JRSA, Rouge International, Arte France Cinema, Arches Films

Czas trwania: 89 minut

Projekcja: 4 lipca, godz. 21:30

Ten film to opowieść o spotkaniu dwojga artystów – 90-letniej reżyserki filmowej Agnés Varda i 33-letniego artysty ulicznego-graficiarza o pseudonimie JR. Różni ich wiele, łączy fakt, że oboje są też fotografami. W starej furgonetce przerobionej na aparat fotograficzny i wyposażonej w maszynę do wielkoformatowego druku oboje wyruszają w podróż po francuskich peryferiach. W czasie swojej drogi spotykają wielu mieszkańców wiosek i małych miejscowości. Każda z tych osób to inna historia i nowa opowieść – te spotkania stają się dla artystów inspiracją do stworzenia portretów napotkanych ludzi. Dzięki ich fotografiom powstają gigantyczne murale, które ozdabiają zapomniane zakątki Francji. „Twarze, plaże” to niezwykle ciepły, zabawny, momentami refleksyjny i wzruszający dokument. Film był nominowany do Oscara w 2018 roku w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny, rok wcześniej został uznany za najlepszy film dokumentalny na festiwalach filmowych w Cannes i Vancouver.

 

 

“Portret osobisty”

Tytuł oryginalny: Portret osobisty

Kraj: Polska

Rok produkcji: 2017

Reżyseria: Piotr Małecki

Produkcja: Short Docs Media dla Fundacji Powiększenie

Czas trwania: 41 minut

Projekcja: 11 lipca, godz. 21:30

Czterech fotografów i cztery sesje to cztery różne sposoby fotografowania i patrzenia na człowieka. Filip Ćwik, Magda Hueckel, Jacek Poremba i Andrzej Świetlik opowiadają o swoim podejściu do sztuki portretowania – odkrywania wnętrza bohaterów zdjęć. Film jest również zapisem sesji fotograficznych, które odbyły się w ramach projektu Fundacji Powiększenie  „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z…” w 2017 roku. Reżyser filmu, Piotr Małecki, pokazuje kulisy powstawania fotografii, podejścia do bohatera, indywidualnego stylu pracy i wrażliwości. To opowieść o fotografii, fotografowaniu i fotografach. Film był pokazywany w ramach Przeglądu Filmów o Sztuce w Zakopanem w 2018 roku.

 

Autorki cyklu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska

Organizatorzy: WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI, Fundacja Powiększenie, Plac DEFILAD, STUDIO teatrgaleria, Miasto Stołeczne Warszawa

Partner główny: E. Wedel

Partnerzy: barStudio, Doc Against Gravity

Patronat medialny: Artinfo.pl, Co Jest Grane, Digital Camera Polska, Fotopolis.pl, Notes Na 6 Tygodni, Radio Kampus, Warszawawarsaw.com