Zapraszamy na projekcję pierwszego filmu w ramach Kina Letniego vol. 3 Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Już 21 czerwca o godz. 22:00 na Placu Defilad w Warszawie pokażemy “Mapplethorpe: Look at the Pictures”, reż. Fenton Bailey, Randy Barbato. Stany Zjednoczone, 2016, 108’.

UWAGA! Film przeznaczony dla widzów dorosłych.

WSTĘP WOLNY!

“Mapplethorpe: Look at the Pictures” to intymny portret jednego z najbardziej interesujących i wyrazistych fotografów XX wieku – Roberta Mapplethorpe’a. Twórcy filmu – Randy Barbato i Fenton Bailey, znani dzięki takim dokumentom jak “Głęboko w gardle” czy “Byłem córką Cher”, rozmawiają z rodziną, przyjaciółmi oraz byłymi partnerami artysty, próbując nakreślić jego prawdziwy obraz. Film zawiera niepublikowane wcześniej materiały wideo, które pomagają zrozumieć, jakim człowiekiem był Mapplethorpe. Produkcja została wyróżniona dwiema nominacjami do Nagrody Emmy.

Robert Mapplethorpe urodził się w 1946 roku w nowojorskiej dzielnicy Queens. Głównymi tematami jego twórczości były portrety sław (m.in. Andy Warhol, Richard Gere, Peter Gabriel, Grace Jones czy Patti Smith), kwiaty (głównie orchidee i kalle), akty, homoerotyzm i BDSM. Artysta lubił szokować. Był zafascynowany pięknem męskiego ciała. Mapplethorpe zmarł w 1989 roku w wieku czterdziestu dwóch lat wskutek komplikacji związanych z chorobą AIDS.

 

KINO LETNIE VOL. 3 WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI – to cykl pokazów filmowych skierowany do miłośników fotografii. Jest częścią projektu WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI, który został pomyślany jako przyjazny przewodnik po świecie współczesnego obrazu fotograficznego i jest zachętą do uważnego, krytycznego przyjrzenia się fotografii. W ramach trzeciej edycji Kina Letniego zostaną pokazane cztery filmy: “Mapplethorpe: Look at the Pictures”, reż. Fenton Bailey, Randy Barbato; “Koudelka Shooting Holy Land”, reż. Gilad Baram; “A Good Day to Die, Hoka Hey”, reż. Harold Monfils oraz “Fire Followers”, reż. Karolina Breguła. Zaprezentujemy cztery bardzo różne od siebie, zarówno tematycznie jak i formalnie, obrazy. Opowiemy o niezwykłym artyście jakim był Robert Mapplethorpe, poznamy metody pracy jednego z najbardziej znanych fotoreporterów na świecie – Josefa Koudelki, Jason P. Howe opowie o pracy fotografa wojennego i o tym, jak zmienia się rzeczywistość mediów i relacjonowania konfliktów, a Karolina Breguła zachęci nas do refleksji nad tym czy trzeba bać się sztuki i czy bez ognia postęp jest niemożliwy. Film Breguły zainicjuje nowy wątek w Kinie Letnim, jakim będą filmy gości cyklu WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI. Zapraszamy do spotkania z niezwykłymi bohaterami, poznania ich historii i znakomitych dzieł.

Filmy będą wyświetlane z polskimi napisami.

 

PROGRAM:

21.06 – 22:00 “Mapplethorpe: Look at the Pictures”, reż. Fenton Bailey, Randy Barbato. Stany Zjednoczone, 2016, 108’

12.07 – 21:30 “Koudelka Shooting Holy Land”, reż. Gilad Baram. Niemcy, Czechy, 2015, 72’

2.08 – 21:30 “A Good Day to Die, Hoka Hey”, reż. Harold Monfils. Malezja, Holandia, Kanada, 2016, 87’

23.08 – 21:30 “Fire Followers”, reż. Karolina Breguła. Polska, 2013, 48:46′

Autorki cyklu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska
Organizatorzy: WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI, Fundacja Powiększenie, Plac DEFILAD, STUDIO teatrgaleria, Miasto Stołeczne Warszawa
Partnerzy: barStudio, Transatlantyk Festival w Łodzi
Patronat medialny: Artinfo.pl, CoJestGrane24, Digital Camera, Duży Format, Enter the Room, FotografiaKolekcjonerska.pl, Fotopolis.pl, Gazeta Wyborcza, Wysokie Obcasy

Organizatorem projektu Plac Defilad jest STUDIO teatrgaleria

Dofinansowano ze środków Miasta Stołecznego Warszawa

fot. Robert Mapplethorpe, Autoportret / Robert Mapplethorpe Foundation