11. edycję Wszyscy Jesteśmy Fotografami rozpocznie spotkanie z Tomaszem Lazarem, który opowie o kulisach fotografowania pokazów mody. Pojawią się także tematy dotyczące różnych sposobów eksponowania fotografii w przestrzeniach, nie tylko wystawienniczych, a także projektów ukazujących transformację w Polsce po roku 1989. Opowieść o współczesnym fotoreportażu będzie towarzyszyć wystawie „»Polska« na eksport” prezentowanej w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, a spotkanie poświęcone znaczeniu fotografii politycznej będzie owocem współpracy WJF z 16. Millennium Docs Against . Tej wiosny wystąpią także dwaj goście zagraniczni. Z Holandii przyjedzie Erik Kessels, który zachęci do przekuwania porażek fotograficznych w sukces. Partnerem spotkania jest kolektyw Sputnik Photos. Natomiast na specjalne zaproszenie Wszyscy Jesteśmy Fotografami z USA na rezydencję artystyczną przyjedzie Todd Hido, który spotka się z publicznością dwukrotnie. Po raz pierwszy na wykładzie poświęconym swojej twórczości, po raz drugi na warsztatach portretowych skierowanych do młodych twórców (na warsztaty obowiązuje rekrutacja).

Wszyscy Jesteśmy Fotografami vol. 11 odbędzie się wyjątkowo w dwóch miejscach – cztery spotkania w macierzystym barze Studio a trzy w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, która jest również partnerem wiosennej edycji WJF. Po każdym spotkaniu będzie tradycyjnie czas na pytania i dyskusję. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

 

Zdjęcie na plakacie Chris Niedenthal (Sylwester 1981, stan wojenny). Dziękujemy!!!  

 

PROGRAM:

25 marca, godz. 18.00: „Po drugiej stronie lustra, czyli jak fotografować pokazy mody”. Prowadzenie: Tomasz Lazar

15 kwietnia, godz. 18.00: „Dalej rama, czyli o przygodach fotografii w przestrzeni”. Prowadzenie: Wojtek Wieteska

24 kwietnia, godz. 18.00: „Jak opowiadać o świecie, czyli o współczesnym fotoreportażu”. Prowadzenie: Justyna Mielnikiewicz. Spotkanie towarzyszy wystawie „»Polska« na eksport” prezentowanej w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki. UWAGA! Spotkanie odbędzie się w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, sala multimedialna, wejście od ul. Burschego.

13 maja, godz. 18.00: „Fakty i mity, czyli o znaczeniu fotografii politycznej”. Prowadzenie: Anna Brzezińska Spotkanie towarzyszy pokazowi filmu „Ustrzelić mafię”, reż. Kim Longinotto, w ramach 16. Millennium Docs Against Gravity Film Festival.

20 maja, godz. 18:00: „Źródła i inspiracje, czyli próba odpowiedzi na nieuchwytne pytania”. Prowadzenie: Todd Hido UWAGA! Spotkanie odbędzie się w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, sala multimedialna, wejście od ul. Burschego.

3 czerwca, godz. 18.00: „Biało-czerwona, czyli o fotografii okresu transformacji”. Prowadzenie: Michał Szlaga

10 czerwca, godz. 18:00: „Ale wtopa, czyli o odwadze popełniania błędów w fotografii”. Prowadzenie: Erik Kessels UWAGA! Spotkanie odbędzie się w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, sala multimedialna, wejście od ul. Burschego.

 

WSTĘP WOLNY!

 

Miejsca:

barStudio w Teatrze Studio, Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, Warszawa,

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki / Zachęta National Gallery of Art, Plac Stanisława Małachowskiego 3, Warszawa

 

Autorki cyklu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska

Organizatorzy: WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI, barStudio, Fundacja Powiększenie
Partnerzy główni: Fujifilm Poland, E. Wedel
Partnerzy: Millennium Docs Against Gravity, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki / Zachęta National Gallery of Art, Sputnik Photos, Teatr Studio
Patronat medialny: Artinfo.pl, Co Jest Grane24, Digital Camera Polska, Fotopolis.pl, NOTES.NA.6.TYGODNI, Radio TOK FM, Warszawawarsawcom

Projekt rezydencji artystycznej Todda Hido „Między dokumentem a kreacją” współfinansuje M.St. Warszawa.