Zapraszamy na kolejne, online’owe spotkanie w ramach 13 i 14 edycji WJF. Tym razem naszym gościem będzie Adam Nurkiewicz, który podejmie temat “Sportissima, czyli jak pokazywać sport w fotografii”.
Start: 2 listopada 2020, godz. 18.00

Sport to z założenia pokojowe współzawodnictwo, którego istotę stanowi indywidualna bądź zespołowa rywalizacja prowadzona zgodnie z zasadami fair play. Taką definicję podają słowniki języka polskiego. Sport jest istotną częścią życia każdego człowieka i wpływa na rozwój fizyczny i psychiczny. Przypominam tę definicję, aby podkreślić, że fotografia sportowa niewiele różni się od innych tematów fotograficznych – takich jak wydarzenia, życie codzienne, ludzie czy środowisko. Te tematy, wykorzystywane jako kategorie w większości konkursów fotograficznych, bardzo często przenikają się i zachodzą na siebie.
I tak jak w innych dziedzinach fotografii, najważniejszym elementem systemu jest fotograf, a zatem to od niego zależy, jakie zdjęcia powstaną.

Adam Nurkiewicz
Urodził się w Warszawie, dorastał w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nad Zatoką Perską. Jeszcze na studiach trafił do Radia Kolor, gdzie został dziennikarzem. Ostatecznie związał zawodowe życie z fotografią. Na co dzień jeździ rowerem. W wolnych chwilach uwielbia kaligrafować po arabsku.
Współpracuje z amerykańską Getty Images oraz szwajcarską Fresh Focus. Kolekcje jego fotografii znajdują się w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, Polskim Komitecie Olimpijskim oraz Paraolimpijskim, w Centralnych Ośrodkach Sportu w Cetniewie i w Warszawie oraz w wielu związkach sportowych. Od ponad 17. lat współpracuje z Special Olympics Europe Eurasia oraz Olimpiadami Specjalnymi Polska, fotografuję zawody dla sportowców niepełnosprawnych intelektualnie.
Dla Polskiego Komitetu Olimpijskiego fotografował sport na letnich (Pekin 2008) i zimowych (Turyn 2006) Igrzyskach Olimpijskich a Igrzyska Paraolimpijskie (Rio 2016) dokumentował jako oficjalny fotograf Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Należy do Stowarzyszenia Fotoreporterów, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP), Międzynarodowego Stowarzyszenia Dziennikarzy Sportowych (AIPS), Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy (IFJ) oraz Press Clubu. Wraz z gronem kolegów i koleżanek założył Klub Fotografii Prasowej przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich.
Prowadzi zajęcia i warsztaty z fotografii w Związku Polskich Artystów Fotografików, Uniwersytecie Warszawskim, Akademii Wychowania Fizycznego i Akademii Nikona. Ambasador marki Nikon. Współpracuje jako konsultant z markami Sirui, Lexar, Marumi i Think Tank. Miłośniki marki EIZO.

 

Autorki cyklu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska
Organizatorzy: WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI, Fundacja Powiększenie
Partnerzy główni cyklu: Fujifilm Poland, E. Wedel
Partnerzy cyklu: barStudio, Szkoła, Komuna/Warszawa, Millennium Docs Against Gravity, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki / Zachęta National Gallery of Art, Galeria Promocyjna
Patronat medialny cyklu: Artinfo.pl, Digital Camera Polska, Fotopolis.pl, NOTES.NA.6.TYGODNI, Radio TOK FM, Zwykłe Życie

 

Poznań, 9.10.2020. Na zdjeciu Stefanos Ntouskos (Grecja) na Mistrzostwach Europy w Wioślarstwie. Fot. Adam Nurkiewicz