Już 5 września 2021 r. odbędzie się pierwszy pokaz filmowy skierowany do miłośników fotografii, który jest owocem współpracy Wszyscy Jesteśmy Fotografami z Galerią im. Sleńdzińskich w Białymstoku. Jest on częścią projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami, który został pomyślany jako przyjazny przewodnik po świecie współczesnego obrazu fotograficznego i jest zachętą do uważnego, krytycznego przyjrzenia się fotografii i światu poprzez fotografię. 

Pokażemy film „Fotograf Demokracji”, reż. Natalia Dobryszycka i Piotr Hawałej, a poprzedzi go debata z udziałem Czarka Sokołowskiego i Agnieszki Sadowskiej, którą poprowadzi Miłka Malzahn z Polskiego Radia Białystok. Będzie to okazja do dyskusji, także z udziałem publiczności m.in. o kulisach pracy fotoreporterów, zaangażowaniu i znaczeniu zdjęć politycznych i wydarzeniowych.

Miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku, ul. Wiktorii 5

 

PROGRAM:

GODZ. 17:30 – DEBATA
O pracy fotoreportera w „ciekawych czasach”, zaangażowaniu i znaczeniu fotografii.

Prowadzenie: Miłka Malzahn
Goście: Czarek Sokołowski i Agnieszka Sadowska

GODZ. 19:00 – POKAZ FILMU
“Fotograf Demokracji”, reż. Natalia Dobryszycka i Piotr Hawałej / Polska, 2019, 45 min

 

Film ukazuje historię wybitnego fotoreportera-dokumentalisty, któremu przyszło żyć i pracować w „ciekawych czasach” – okresie, w którym wiele europejskich państw zmieniło granice i systemy polityczne. Realizatorom obrazu udało się porozmawiać z osobami, które na różnych etapach życia towarzyszyły bohaterowi. Są to jego przyjaciele, dziennikarze i fotoreporterzy, z którymi pracował (niektórzy stawiali przy Czarku swoje pierwsze kroki w zawodzie), a także politycy pojawiający się przed jego obiektywem. To okazja do przyjrzenia się fotoreporterowi i korespondentowi jednej z największych światowych agencji prasowych w czasach dynamicznie zmieniających się mediów, na tle niezwykłych wydarzeń – okresu transformacji ustrojowych w krajach byłego bloku wschodniego.

 

Autorki cyklu: Katarzyna Sagatowska i Monika Szewczyk-Wittek
Organizatorzy: WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI, Fundacja Powiększenie, Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku