Zapraszamy – na drugie już spotkanie w cyklu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z…. vol.2”, które odbędzie się 12 lipca w warszawskim barze Studio.

Tym razem punktem wyjścia do rozważań o portrecie osobistym będzie 7 portretów które wykonał – wybranym osobom, które zgłosiły się do projektu – Mikołaj Grynberg. Jakie obrazy i jakie historie wynikną ze spotkań fotografa ze zgłoszonymi osobami? Czy zobaczymy więcej w nich fotografowanych czy fotografowanego? Kto na tej scenie jest głównym aktorem?

Podobnie jak w roku ubiegłym projekt odbywa się na styku sztuki fotografii i teatru. Nawiązuje do idei monodramu, jako intymnego spotkania artysty z publicznością i jednocześnie klasycznej formy tworzenia portretu fotograficznego, będącego wynikiem spotkania fotografa z osobą fotografowaną. Zbliżenie to ma na celu nie tylko zatrzymanie obrazu drugiego człowieka, ale przede wszystkim poszukiwanie, rozmowę, czy wreszcie znalezienie porozumienia, momentu, ciszy, zdjęcie maski i sfotografowanie prawdziwego „ja”.

W podróży po wspólnych ścieżkach fotografii i teatru, w badaniu – gdzie się przecinają, gdzie idą wspólnie i jak wiele od siebie czerpią w sztuce opowiadania historii i przekazywania emocji – towarzyszyć będzie Mikołajowi Grynbergowi Magdalena Cielecka.

Serdecznie zapraszamy!

 

:: Magdalena Cielecka
Aktorka filmowa i teatralna. W 1995 ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jeszcze w czasie studiów zadebiutowała na deskach Teatru Starego, z którym współpracowała przez kilka następnych lat. W 1999 roku dostała Nagrodę im. A. Zelwerowicza dla najlepszej aktorki sezonu aż za trzy role: tytułową w „Iwonie, księżniczce Burgunda”, Candy w „Niezidentyfikowanych szczątkach ludzkich” i Judytę w „Księdzu Marku” w Teatrze TV. Od 1998 roku gra w teatrach warszawskich. Najczęściej występowała w Teatrze Rozmaitości, gdzie grała w spektaklach Grzegorza Jarzyny i Krzysztofa Warlikowskiego. Za rolę w „Burzy” otrzymała Feliksa Warszawskiego. Od 2008 roku jest aktorką Nowego Teatru. Można też ją oglądać w przedstawieniach teatrów: Narodowego, Imka, OCH-Teatr. W 1995 roku Magdalena Cielecka rozpoczęła swoja karierę filmową. Zagrała w filmie „Pokuszenie”. Za tę rolę otrzymała wiele prestiżowych nagród w Polsce i za granicą. Ogromną popularność zdobyła grając w takich filmach jak: „Samotność w sieci”, „Zakochani” czy „Egoiści”. Zagrała w wielu serialach telewizyjnych. W 2008 jako aktorka z filmu „Katyń” była obecna na festiwalu w Berlinie i na gali oscarowej. Film z jej udziałem „Zjednoczone Stany Miłości” otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale w 2016 roku.

:: Mikołaj Grynberg
Fotograf i pisarz. Z wykształcenia psycholog. Wykładał m.in. w Leica Academy oraz w Związku Polskich Artystów Fotografików (Pracownia Portretu). Prowadzi własne grupy fotograficzne – „Osobiste Projekty Fotograficzne” w Warszawie, Sankt Petersburgu i Archangielsku. Od 5 lat w JCC Warszawa prowadzi zajęcia z historii mówionej oraz z fotografii. Autor książek: „Dużo Kobiet” (2009), „Auschwitz – co ja tu robię?” (2010), „Ocaleni z XX wieku” (2012), „Oskarżam Auschwitz” (2014), „Rejwach (2017), „Księga wyjścia” (2018). Prezentował swoje fotografie na wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w Polsce i za granicą.

 

WIĘCEJ O PROJEKCIE:
https://wszyscyjestesmyfotografami.pl/portret-osobisty-czyli-bliskie-spotkanie-vol-2/

Autorki projektu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska
Organizatorzy: Fundacja powiększenie, Wszyscy Jesteśmy Fotografami
Partner główny: E. Wedel
Partner: Teatr Studio, barStudio
Patroni medialni: Aktivist, Artinfo.pl, Digital Camera Polska, ELLE Polska, Fotopolis.pl, NOTES.NA.6.TYGODNI, Radio Kampus, Radio TOK FM, TVP Kultura, Zwykłe Życie

Projekt „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 2” jest współfinansowany ze środków m.st. Warszawy.

 

 

 

 

 

fot:
Magdalena Cielecka: MAGDA WUNSCHE & AGA SAMSEL/AFPHOTO
Mikołaj Grynberg: Rafał Milach