Bartek Wieczorek spotkał się już z 7 osobami, wybranymi spośród zgłoszeń do tegorocznej edycji projektu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z…vol. 3”. Poniżej prezentujemy dokumentację z sesji oraz opowiadamy o kulisach współpracy między fotografem a bohaterami projektu. 

Głównym założeniem przy każdym ze spotkań było poznanie osoby fotografowanej, Bartek Wieczorek poszukiwał przede wszystkim naturalności – „stanąć przed obiektywem i być sobą”. Ważnym elementem spotkania była rozmowa, fotograf odwiedzał bohaterów sesji w ich mieszkaniach. Poprosił, aby zabrali go w swoje ulubione miejsca, tam, gdzie czują się bezpiecznie i swobodnie. Czasem były to ogródki działkowe, czasem opuszczony stadion, modernistyczne osiedla, a niekiedy też drzewa na podwórku czy rusztowanie w kamiennicy. Powstałe fotografie szły tropem ich bohaterów, z zamiarem poznania patrzeniach tych osób na ich okolice. 

„Mocno wybierałem po historiach, patrzyłem, kto mnie intryguje, kto robi ciekawe rzeczy” przyznaje Bartek Wieczorek. Wśród uczestników sesji znalazły się też osoby, które same fotografują. W chwilach przerwy między kadrami pojawiły się rozmowy o analogach, pracy w ciemni, świetle i estetyce. Podczas sesji ważne były pojedyncze, osobliwe momenty, jak podkreśla sam fotograf „czasem jest to światło, czasem jakiś gest, czasem coś się dzieje i wchodzimy w tę akcję”. Nie chodziło o budowanie sztucznego świata dla fotografii, istotne było samo miejsce, gdzie ktoś już kiedyś coś zbudował albo co stworzyła sama natura. 

Portret osobisty w wykonaniu Bartka Wieczorka to jak „zmysłowe badanie świata”,  utrzymane w aurze intymności, aby osoba fotografowana mogła poczuć się swobodnie sama ze sobą. Bartek opisuje sesje z uczestnikami projektu jako 7-dniową przygodę, próbę stworzenia historii przemieszczania się na rowerze od mieszkania do mieszkania, poznawania okolicy, osiedli, podwórek. Na pytanie o to, dlaczego zgłosili się do Bartka Wieczorka, bohaterowie sesji podkreślali, że chcieli poobserwować fotografa przy pracy, że cenią jego wrażliwość, estetykę i skromną osobowość. 

Spacery po modernistycznych osiedlach na Ochocie, spotkanie z naturą w Lasku Bielańskim, zwiedzanie ogródków działkowych na Saskiej Kępie czy podziwianie dawnej świetności stadionu RKS Skra na Mokotowie – sesje portretowe w wykonaniu Bartka Wieczorka przyjęły formę wizualnej podróży po różnych odcieniach Warszawy. Jako pamiątki z sesji Bartek Wieczorek tworzy album ze stykówek. „Dla mnie fotografia dopiero w fizycznej formie staje się właściwą fotografią” – podkreśla. 

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa

Autorki projektu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska
Organizatorzy: Fundacja Powiększenie, Wszyscy Jesteśmy Fotografami
Partner główny: E. Wedel
Partnerzy: Teatr Powszechny, Galeria Promocyjna
Patroni medialni:
Aktivist, Artinfo.pl, ELLE Polska, GoOut, NOTES.NA.6.TYGODNI, Radio TOK FM, TVP Kultura, Zwykłe Życie