Zapraszamy na spotkanie z Justyną Mielnikiewicz. Temat wieczoru: „Jak opowiadać o świecie, czyli o współczesnym fotoreportażu”. Spotkanie towarzyszy wystawie »„Polska” na eksport« prezentowanej w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki.

UWAGA! Spotkanie odbędzie się w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, sala multimedialna, wejście przez hol główny Zachęty

WSTĘP WOLNY!

 

W moim wystąpieniu skupię się na fotografach, którzy mnie inspirują – dawnych i współczesnych. Szczególną uwagę zwrócę na tych, którzy granice między fotografią konceptualną czy artystyczną a fotoreportażem traktują płynnie. Opowiem też o swojej twórczości, jej początkach i o tym, jak mój sposób pracy zmieniał się na przestrzeni 15 lat. Chętnie podyskutuję z publicznością na tematy związane z zagadnieniem obiektywności w pracy fotoreportera, tego, czy fotograf dokumentując rzyczywistość ma prawo do stylizacji i czy w ogóle we współczesnej fotografii można mówić o jakichś określonych stylach zamkniętych w zestawie sztywnych reguł kreacji.

Justyna Mielnikiewicz
Kariera fotografki zaczęła się w 1999 roku w Polsce, gdzie pracowała jako reporterka w krakowskiej „Gazecie Wyborczej”. Od 2001 r. pracuje jako wolny strzelec i mieszka w Gruzji. Członkini i współzałożycielka międzynarodowej agencji fotograficznej MAPS. Regularnie publikuje swe prace w „The New York Times”, „Newsweek Polska”, „Paris Match”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, „Monocle”, „Stern”, „Le Monde”. W 2009 r. otrzymała drugą nagrodę w konkursie World Press Photo za zdjęcia dokumentujące wojnę w Osetii Południowej (2008). W tym samym roku została laureatką nagrody Canon Female Photojournalist Prize za projekt o Kaukazie. W 2009 r. rozpoczęła pracę nad cyklem fotograficznym poświęconym życiu kobiet w państwach byłego Związku Radzieckiego – „Co powiedzą ludzie”. W 2014 r. Mielnikiewicz wydała swoja pierwsza książkę „Woman With a Monkey – Caucasus in Short Stories and Photographs”, będącą efektem prawie dekady pracy nad dokumentacją regionu. Od 2014 r. pracowała nad projektem poświęconym Ukrainie „A Ukraine Runs Thru It”, który w 2019 r. zostanie wydany w formie książkowej. W 2016 r. Mielnikiewicz otrzymała prestiżowe stypendium W. Eugene Smith Fundation za projekt „A Diverging Frontier: Russia and its Neighbours”.

 

Kolejne spotkania:

13 maja, godz. 18.00: „Fakty i mity, czyli o znaczeniu fotografii politycznej”. Prowadzenie: Piotr Wójcik
Spotkanie towarzyszy pokazowi filmu „Shooting the Mafia”, reż. Kim Longinotto, w ramach 16. Millennium Docs Against Gravity Film Festival.

20 maja, godz. 18.00: „Źródła i inspiracje, czyli próba odpowiedzi na nieuchwytne pytania”. Prowadzenie: Todd Hido
UWAGA! Spotkanie odbędzie się w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, sala multimedialna, wejście od ul. Burschego.

3 czerwca, godz. 18.00: „Biało-czerwona, czyli o fotografii okresu transformacji”. Prowadzenie: Michał Szlaga

10 czerwca, godz. 18.00: „Ale wtopa, czyli o odwadze popełniania błędów w fotografii”. Prowadzenie: Erik Kessels
UWAGA! Spotkanie odbędzie się w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, sala multimedialna, wejście od ul. Burschego.

 

Autorki cyklu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska
Organizatorzy: WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI, barStudio, Fundacja Powiększenie
Partnerzy główni: Fujifilm Poland, E. Wedel
Partnerzy: Millennium Docs Against Gravity, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki / Zachęta National Gallery of Art, Sputnik Photos, Teatr Studio
Patronat medialny: Artinfo.pl, Co Jest Grane24, Digital Camera Polska, Fotopolis.pl, NOTES.NA.6.TYGODNI, Radio TOK FM, Warszawawarsawcom

 

Lipiec 2001, Garikula, Gruzja. Fot. Justyna Mielnikiewicz. Chiko i Layla chłodzą się w rzece podczas pobytu w miejscowej willi która jest nieformalnym centrum sztuki współczesnej i miejscem spotkań artystów gruzińskich.               

FOTORELACJA ZE SPOTKANIA – BARTEK ZABOROWSKI/ GRID Images