Zapraszamy na ostatnie spotkanie w ramach tegorocznego cyklu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 3”! Znów spotkamy się ONLINE – na fanpage’u Wszyscy Jesteśmy Fotografami.
11 września o 18:00 BLISKIE SPOTKANIE z… Martą Zgierską i Mateuszem Sarełło oraz Pawłem Sztarbowskim!

Portret obiektywem, portretowanie na scenie. Odgrywanie roli przed publicznością i przed aparatem. Gra, gest, spotkanie – prawda? Co portret fotograficzny z teatrem łączy, a co je odróżnia?

Po raz pierwszy zobaczymy portrety, które wybranym w ramach rekrutacji 7 osobom wykonali MARTA ZGIERSKA I MATEUSZ SAREŁŁO, podpytamy ich też o metody pracy, podejście do fotografii i portretu.

W spotkaniu udział wezmą również bohaterowie wykonanych przez duet fotograficzny zdjęć.

Nadajemy z Teatru Powszechnego, któremu dziękujemy za gościnę!

Rozmowę poprowadzi Monika Szewczyk-Wittek.

******
PAWEŁ SZTARBOWSKI
Doktor nauk humanistycznych. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, studiował Wiedzę o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie, w Instytucie Sztuki PAN obronił dysertację doktorską „Teatr i Solidarność. O teatrze wspólnoty”, pisaną pod kierunkiem prof. Krystyny Duniec. W latach 2006–2011 był kierownikiem działu promocji teatru w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, a w latach 2011–2014 zastępcą dyrektora ds. programowych i dyrektorem programowym Festiwalu Prapremier w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.
Twórca Nowej Siły Krytycznej – grupy młodych recenzentów piszących dla Polskiego Wortalu Teatralnego e-teatr.pl.
Jako recenzent i publicysta współpracował m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Notatnikiem Teatralnym”, „Teatrem”, „Didaskaliami”, „Opcjami”, „Metrem”, „Newsweek Polska”, a także z pismami zagranicznymi zajmującymi się teatrem – „Theater der Zeit”, „Svet e Divadlo” i „Theatre Seasons”.
Od września 2014 jest zastępcą dyrektora ds. programowych w Teatrze Powszechnym w Warszawie.
Laureat teatralnej nagrody Prezydenta Miasta Bydgoszczy za rok 2013 oraz teatralnej nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za rok 2014.

MARTA ZGIERSKA
Artystka wizualna. W swojej praktyce artystycznej zajmuje się problematyką traumy, granicznych doświadczeń oraz pracą z ciałem. W ostatnich pracach bada kanony kobiecego piękna i podważa presję, jaką współczesne społeczeństwo wywiera na wizerunek kobiety. Nadaje tym wątkom osobisty rys, często stawiając siebie w roli obiektu działań. Absolwentka fotografii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, a także filologii polskiej ze specjalnością teatrologiczną oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Jej debiutem na arenie międzynarodowej był cykl “Post”, uhonorowany prestiżową nagrodą Prix HSBC pour la Photographie. W 2015 r. znalazła się na sporządzonej przez Lens Culture liście 50 najciekawszych fotografów młodego pokolenia na świecie. Laureatka wielu nagród, m.in. Daylight Photo Awards, Reminders Photography Stronghold Grant, FotoLeggendo Giovanni Tabo Prize i Kolga Tbilisi Photo Award. Nominowana do ING Unseen Talent Award, Foam Paul Huf Award, DZ BANK Art Collection Fellowship. W 2019 r. została ogłoszona artystką roku na DongGang International Photo Festival w Korei Południowej. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Jej prace
znajdują się w kolekcji HSBC Foundation i licznych kolekcjach prywatnych.

MATEUSZ SAREŁŁO
Fotograf, autor i edytor książek fotograficznych. Rezydent Cite des Arts w Paryżu w ramach City of Paris Grant. Jego książka „Swell” znalazła się w finale Pictures of the Year International oraz zdobyła wyróżnienie w konkursie Best Photography Book from Central and Eastern Europe. Nagradzany i wyróżniany w wielu konkursach, m.in. Prix Photo La Quatrieme Image, Center Santa Fe Awards, Lucie Foundation Scholarship, Celeste Prize, FotoVisura Grant, Photolucida Critical Mass. Wcześniej związany z Instytutem Kultury Wizualnej w Warszawie. Kurator sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie. Juror konkursów, m.in. Grand Press Photo.

MONIKA SZEWCZYK-WITTEK
Fotoedytorka, kuratorka i autorka tekstów o fotografii. Inicjatorka przedsięwzięć promujących fotografię, jurorka w konkursach, recenzentka na przeglądach portfolio. Kierowała projektem Cyfrowy TR – procesem archiwizacji i digitalizacji zbiorów TR Warszawa. Prowadzi zajęcia z fotoedycji i etyki fotografii na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
*********
Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa
Autorki projektu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska
Organizatorzy: Fundacja Powiększenie, Wszyscy Jesteśmy Fotografami
Partner główny: E. Wedel
Partnerzy: Teatr Powszechny, Galeria Promocyjna
Patroni medialni:
Aktivist, Artinfo.pl, ELLE Polska, GoOut, NOTES.NA.6.TYGODNI, Radio TOK FM, TVP Kultura, Zwykłe Życie