Zapraszamy na spacer po centrum Warszawy, gdzie będzie można zobaczyć nietypową odsłonę projektu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 3”. W formie wystawy outdoroowej zaprezentowane zostaną zdjęcia autorstwa Silvii Pogody, Bartka Wieczorka oraz duetów Dyby i Adama Lach, Marty Zgierskiej i Mateusza Sarełło. Prezentacja startuje 1 grudnia i potrwa do 14 grudnia 2020 roku.
Spacer można zacząć od ulicy Chmielnej, przy Pasażu Wiecha, następnie pójść do stacji metra Świętokrzyska i dalej na ulicę Emilli Plater od strony Pałacu Kultury i Nauki. Na wystawę składa się część z powstałych prac. W przyszłości, gdy sytuacja pandemiczna pozwoli, wszystkie zrealizowane fotografie zostaną zaprezentowane na wystawie w Galerii Promocyjnej w Warszawie.
Lokalizacje:
– ekrany:
Metro Świętokrzyska,
Chmielna przy Pasażu Wiecha,
– słupy podświetlane:
Al. Jerozolimskie / E. Plater / po stronie PKiN,
Rondo Dmowskiego / Hotel Metropol,
Marszałkowska / metro Świętokrzyska,
Rondo Dmowskiego / Al. Jerozolimskie.
Prace powstawały przez kilka miesięcy w ramach projektu, który od kilku lat realizowany jest na styku sztuki fotografii i teatru, nawiązujący do idei monodramu, jako intymnego spotkania artysty z publicznością i jednocześnie klasycznej formy tworzenia portretu fotograficznego, będącego wynikiem spotkania fotografa z osobą fotografowaną. Za każdym razem jest to zbliżenie mające na celu zatrzymanie obrazu drugiego człowieka. Projekt odbył się w ramach znanego już i lubianego cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Efektem są niepowtarzalne i unikatowe portrety.
Spacerujemy z „Portetem osobistym” tylko do 14.12.2020!
*
Artyści o „Portrecie osobistym”
Dyba i Adam Lach: „Portret osobisty to metakonstrukcja: kim jesteśmy, jak postrzegamy swoją zewnętrzną powłokę, co odkrywamy zaglądając do środka, kim chcemy być dla siebie, kogo odgrywamy dla innych. A kiedy po drugiej stronie pojawia się ten Inny, to wszystkie te wymiary zaczynają ze sobą tańczyć”.
Silvia Pogoda: „Portret osobisty to dla mnie idealistyczne drążenie do znalezienia formy, która w danym momencie pozwala jak najwierniej odzwierciedlić prawdę o osobie portretowanej. Zawsze jest to perspektywa fotografa. W idealnym wypadku jest to udany wynik przekroczenia subtelnej granice kiedy w portrecie znajdzie się więcej informacji o portretowanym, niż o portreciście”.
Bartek Wieczorek: „Portret osobisty to filtrowanie bohatera przeze mnie samego, szukanie podobieństw, szukanie emocji, które mam w sobie. Jednym z pierwszych komentarzy przy odbiorze mojego projektu, było to, że dobrałem bohaterów melancholijnych. Tak naprawdę to były bardzo różne osoby. Myślę, że ta melancholia to coś, co chciałem w nich znaleźć i pokazać. Pokazać przez to też kawałek siebie.
Mój „portret osobisty” to tydzień inspirujących spotkań, w którym robiłem zdjęcia nie tylko bohaterom, ale też miejscom, które mijałem i które odwiedziliśmy razem. Chciałem, żeby te spotkania były bardzo intymne, bez dodatkowej ekipy, asystentów. Taka praca pozwala na szczere pokazanie osoby i szukanie w niej ciekawych historii bez zasłaniania się make upem i rekwizytami”.
Marta Zgierska i Mateusz Sarełło: „Portret osobisty to obraz, który uobecnia nas samych, który trwa dzięki doznaniu. W naszych fotografiach skupiliśmy się na ciele i gestach wykonywanych w przestrzeniach przyszłych domów. Opowiadamy o powstawaniu miejsca, o pamięci ciała, o wyzwoleniu się w ruchu.
Oprócz zdjęć w przestrzeniach na koniec każdego spotkania wykonywaliśmy bliższy portret. Ich zestaw stał się zapisem poniesionych kosztów zaangażowania się w proces twórczy. Nasze bohaterki, zmęczone, ale też pootwierane, nie zwracały uwagi na detale swojego wyglądu czy ubrania – po prostu były”.
Autorki projektu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska
Organizatorzy: Fundacja Powiększenie, Wszyscy Jesteśmy Fotografami
Współorganizatorzy wystawy: Staromiejski Dom Kultury, Galeria Promocyjna
Partner główny: E. Wedel
Partner: Teatr Powszechny
Partner wystawy: Warexpo
Patroni medialni: Aktivist, Artinfo.pl, ELLE, GoOut, Notes Na 6. Tygodni, Radio TOK FM, TVP Kultura, Zwykłe Życie
Projekt „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 3” współfinansuje M. St. Warszawa.