Czym jest portret? Kogo przedstawia? Wybitni polscy artyści i artystki przedstawiają swoje odpowiedzi. Zapraszamy do Łodzi do Galerii Pop–up Ogrodowa8. 

otwarcie: 09.04.2022 (sobota), 18.00
miejsce: Łódź / ul. Ogrodowa 8 / biurowiec Ogrodowa Office
galeria Pop up Ogrodowa8

Artyści: Filip Ćwik, Mikołaj Grynberg, Magda Hueckel, Zuza Krajewska, Michał Łuczak, Rafał Milach, Maciek Nabrdalik, Silvia Pogoda, Jacek Poremba, Andrzej Świetlik, Bartek Wieczorek oraz duety: Dyba i Adam Lach, Katarzyna Korzeniecka i Szymon Rogiński, Magda Wunsche i Agnieszka Samsel, Marta Zgierska i Mateusz Sarełło

Kuratorki: Katarzyna Sagatowska i Monika Szewczyk-Wittek

 

Wystawa „Portret osobisty” prezentuje wybrane prace, które powstawały od 2017 roku podczas czterech edycji projektu o tym samym tytule organizowanego w ramach znanego i lubianego cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. „Portret osobisty” nawiązuje do idei monodramu jako intymnego spotkania artysty z publicznością i jednocześnie klasycznej formy tworzenia portretu fotograficznego, będącego wynikiem spotkania fotografa z osobą fotografowaną. Podczas sesji portretowych artyści i artystki spotykali się z bohaterkami i bohaterami wybranymi przez siebie z setek zgłoszeń. Był to czas uważnego patrzenia – przede wszystkim na bohaterów zdjęć, ale także na proces twórczy portrecistów. W efekcie powstały unikalne portrety, które zebrane na wystawie tworzą wizualną opowieść o strategiach portretowania.

Spotkania artystów i artystek z portretowanymi osobami miały na celu zatrzymanie obrazu drugiego człowieka, zdjęcia maski, uchwycenia chwili, zatrzymania czasu. Za każdym razem twórcy i twórczynie dobierali odpowiednią formę, technikę i decydowali o tym, kogo i w jaki sposób będą fotografować. Powstały pytania dotyczące prawdy w fotografii, wchodzenia w rolę, zakładania i zdejmowania “maski”, porozumienia między bohaterem a artystą, znaczenia procesu oraz efektu portretowania. Wciąż aktualne pozostaje pytanie na ile jest to portret osoby fotografowanej, a na ile portrecisty.

Wystawie towarzyszą filmy dokumentalne w reżyserii Piotra Małeckiego, które powstały w ramach czterech edycji „Portretu osobistego” jako opowieść o pracy i życiu artystek i artystów biorących udział w projekcie.

 

Organizatorzy: Fundacja Powiększenie, Wszyscy Jesteśmy Fotografami

Projekt współfinansowało: Miasto Stołeczne Warszawa

 

fot. Rafał Milach, „Celine”, 2018

 

 

 

fot. Tomasz Ogrodowczyk