Cztery serie portretów, pięcioro fotografów – cztery filmy dokumentujące ich pracę i podejście do sztuki portretu każdego z nich.

Zapraszamy serdecznie na premierę czterech filmów dokumentalnych zrealizowanych przez Piotra Małeckiego, które powstały w ramach projektu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 2”. Start 4 grudnia godz. 18.00 w Teatrze Studio.

W trakcie projektu znakomici polscy fotografowie – duet Magda Wünsche i Agnieszka Samsel, Mikołaj Grynberg, Rafał Milach oraz Maciek Nabrdalik – wraz z bohaterami doświadczali istoty portretu fotograficznego i interpretowali ją w autorski sposób. Tym zmaganiom z portretem przyglądała się i przysłuchiwała (wraz z autorkami projektu: Moniką Szewczyk-Wittek i Katarzyną Sagatowską) ekipa filmowa pod przywództwem Piotra Małeckiego.

Jakie spojrzenia na portret odkryją się nam dzięki tym filmowym portretom, których bohaterami są tym razem Ci, którzy wcześniej fotografowali? Przekonajmy się już 4 grudnia!

\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

Od 28 listopada do 5 stycznia w Galerii Promocyjnej czeka także na widzów Portret osobisty vol. 2 | Wystawa, na której zobaczycie te prace, które powstały w trakcie trwania projektu.

\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

Podobnie jak w roku ubiegłym projekt odbył się na styku sztuki fotografii i teatru. Nawiązywał do idei monodramu, jako intymnego spotkania artysty z publicznością i jednocześnie klasycznej formy tworzenia portretu fotograficznego, będącego wynikiem spotkania fotografa z osobą fotografowaną. Zbliżenie to ma na celu nie tylko zatrzymanie obrazu drugiego człowieka, ale przede wszystkim poszukiwanie, rozmowę, czy wreszcie znalezienie porozumienia, momentu, ciszy, zdjęcie maski i sfotografowanie prawdziwego „ja”.

„Portret osobisty…” jest propozycją w ramach znanego już i lubianego cyklu „Wszyscy Jesteśmy Fotografami”. Dzisiaj w czasach, kiedy w każdej sekundzie wykonywane są tysiące zdjęć, projekt ma zachęcić do zwolnienia i skupienia się na człowieku, uchwycenia osobowości portretowanego, tego, kim jest, bądź kogo widzi w nim fotografujący. To wielowymiarowa próba ukazania osoby poza krótkim „tu i teraz”.

W ramach projektu odbyły się unikalne sesje fotograficzne wykonane przez Mikołaja Grynberga, Rafała Milacha, Maćka Nabrdalika oraz duet Magda Wunsche i Agnieszka Samsel – uznanych polskich mistrzów fotografii. Każdy z nich spotkał i sportretował 7 wybranych osób, mieszkańców Warszawy (rekrutacja odbyła się na podstawie zgłoszeń). Spotkania miały charakter rozmowy, wspólnego poznania artysty i bohaterów. Efektem spędzonego czasu są zdjęcia portretowe mieszkańców Warszawy.

Po każdej wykonanej sesji artyści spotkali się ponownie ze swoimi bohaterami oraz warszawską publicznością. Podczas spotkań w barze Studio każdy z fotografów opowiadał o metodach pracy, o swoim sposobie na portretowanie. Rozmówcami fotografów byli twórcy ze świata teatru, którzy w roli w prowadzących łączyli dwa światy (fotografii i teatru) w jedną sztukę opowiadania o ludziach i ich emocjach. W ramach spotkania artyści dyskutowali także o różnicach i podobieństwach występujących w sposobie podejścia do bohatera /widza/, tworzenia historii i opowiadania o emocjach. Tegorocznymi rozmówcami byli: Magda Cielecka, Marcin Cecko, Jacek Andrzej Kawalec oraz Marek Adamski. Spotkania były otwarte dla publiczności.

Autorki projektu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska

Organizatorzy: Fundacja Powiększenie , Wszyscy Jesteśmy Fotografami, Galeria Promocyjna
Partner główny: E. Wedel
Partnerzy: Teatr Studio, barStudio, Staromiejski Dom Kultury, IDoArt
Partner wernisażu: Catering Hotel Bellotto
Patroni medialni: Aktivist, Artinfo.pl, Digital Camera Polska, ELLE Polska, EXIT Nowa Sztuka w Polsce, Fotopolis, NOTES.NA.6.TYGODNI, Radio Kampus, Radio TOK FM, TVP Kultura, Zwykłe Życie.

Projekt „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 2” jest współfinansowany ze środków Miasto Stołeczne Warszawa.