Zapraszamy na pierwsze spotkanie w tegorocznej edycji projektu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z….”, w którym udział wezmą Rafał Milach i Marcin Cecko.
Start: 28 czerwca, godz. 18.00 w barStudio (w Teatrze Studio, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie).

To spotkanie to nie tylko pierwsza okazja, by zobaczyć portrety, które Rafał Milach wykona 7 wybranym spośród wszystkich zgłoszeń osobom. To także rozmowa – o portrecie, fotografii, teatrze i ich powiązaniach.

Podobnie jak w roku ubiegłym projekt odbywa się bowiem na styku sztuki fotografii i teatru. Nawiązuje do idei monodramu, jako intymnego spotkania artysty z publicznością i jednocześnie klasycznej formy tworzenia portretu fotograficznego, będącego wynikiem spotkania fotografa z osobą fotografowaną. Zbliżenie to ma na celu nie tylko zatrzymanie obrazu drugiego człowieka, ale przede wszystkim poszukiwanie, rozmowę, czy wreszcie znalezienie porozumienia, momentu, ciszy, zdjęcie maski i sfotografowanie prawdziwego „ja”.

O tym, gdzie świat fotografii spotyka się z teatrem, jak różni się (badź – jak zaskakująco nie różni) podejście do bohatera, widza, opowiadania historii i przekazywania emocji – pomiędzy jedną sztuką a drugą – z Rafałem Milachem rozmawiać będzie Marcin Cecko.

Serdecznie zapraszamy!

 

:: Marcin Cecko
Poeta, dramatopisarz, fotograf, performer. Opublikował trzy tomiki wierszy: “Rozbiorek” (2000), “Pląsy” (2003) oraz “Mów” (2006). Tworzył na eksperymentalnej scenie muzycznej z performatywno-muzycznymi formacjami: Melancholia, Akryl Trio, 3 Boys Move. Był jednym z twórców poetyckiej grupy zwanej neolingwistami i współautorem ich wspólnego manifestu z 2002 roku. Jako fotograf współpracował z polskimi i zagranicznymi magazynami lajfstajlowymi, był autorem portretów na okładki magazynu „Press”, pracował w reklamie oraz tworzył obsługę fotograficzną spektakli dla Teatru Powszechnego w Warszawie. Cecko często działa na skrzyżowaniu różnych form twórczości, hołduje idei interdyscyplinarności w sztuce. Stworzył artystyczny tandem z reżyserem Krzysztofem Garbaczewskim, będąc dramaturgiem i scenarzystą licznych realizacji m.in. “Odysei”, “Gwiazdy śmierci”, “Życia seksualnego dzikich”, “Balladyny”, “Kamiennego nieba zamiast gwiazd”. Obecnie współpracuje z wieloma reżyserami młodego i średniego pokolenia.

:: Rafał Milach
Artysta wizualny, fotograf, autor książek, wykładowca, kurator. Podejmuje tematy dotyczące transformacji w dawnym bloku wschodnim. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie (obecnie wykładowca tej uczelni). Autor wielokrotnie nagradzanych książek, m.in. “The Winners”, “7 Rooms” i “Pierwszy marsz dżentelmenów”. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Magnum Foundation i Europejskiej Fundacji Kultury. Finalista prestiżowej Deutsche Börse Photography Foundation Prize 2018, laureat konkursu World Press Photo. Współzałożyciel kolektywu Sputnik Photos. Miał liczne wystawy w Polsce i na świecie. Jego prace znajdują się m. in. w kolekcjach Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Fundacji Sztuki Polskiej ING, C/O Berlin, Brandts w Odense (Dania).

 

WIĘCEJ O PROJEKCIE:

PORTRET OSOBISTY, CZYLI BLISKIE SPOTKANIE Z… VOL. 2

Autorki projektu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska
Organizatorzy: Fundacja Powiększenie, Wszyscy Jesteśmy Fotografami
Partner główny: E. Wedel
Partner: Teatr Studio, barStudio
Patroni medialni: Aktivist, Artinfo.pl, Digital Camera Polska, ELLE, Fotopolis.pl, NOTES.NA.6.TYGODNI, Radio Kampus, Radio TOK FM, TVP Kultura, Zwykłe Życie

Projekt „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 2” jest współfinansowany ze środków M.St. Warszawy.