Czas leci! Przed nami trzecie i ostatnie spotkanie w Krakowie. Naszym gościem będzie Karolina Breguła, tematem: “Amatorzy czy artyści, czyli kiedy fotografia jest sztuką”. Zapraszamy we wtorek, 6 czerwca 2017 o godz. 19.00 do FORUM Przestrzenie.

Jak odróżnić, co jest sztuką, a co nią nie jest w czasach, kiedy wykształceni twórcy sięgają po amatorskie metody pracy, a uzbrojeni w profesjonalny sprzęt amatorzy udają zawodowców? Czym różnią się amatorskie zdjęcia od podobnych estetycznie dzieł zawodowych twórców? Czy fotografie wykonane hobbystycznie mogą stać się sztuką? Podczas mojego wykładu postaram się odpowiedzieć na te i inne pytania, które dręczyć mogą początkujących miłośników fotografii.

Karolina Breguła
Autorka filmów, wideo, fotografii, instalacji i happeningów. W swojej twórczości porusza tematykę statusu dzieł sztuki, materialności obiektów artystycznych i ich funkcjonowania w ramach instytucji, przygląda się odbiorowi sztuki współczesnej oraz podważa oficjalne narracje sztuki, kontestując ich hermetyczny język i otwierając na nowe interpretacje. Zachęca widza do aktywnego udziału w tym procesie. Podejmuje również problematykę społecznego oddziaływania sztuki oraz mitów z nim związanych, jednocześnie, mimo świadomości ograniczeń, starając się wyjść ze sztuką poza przestrzeń galerii. Jej filmy plasują się na styku sztuki współczesnej i kina. Jest laureatką drugiej nagrody w konkursie Spojrzenia 2013 i trzeciej nagrody na Samsung Art Master 2007. W 2016 r. jej film “Biuro budowy pomnika” został nagrodzony Złotym Pazurem w konkursie Inne Spojrzenie na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni. Prace Breguły były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i na świecie.

fot. Karolina Breguła, Bez tytułu, 2017