Artyści: Mikołaj Grynberg, Rafał Milach, Maciek Nabrdalik, Magda Wunsche i Agnieszka Samsel
Kuratorki i autorki projektu: Katarzyna Sagatowska i Monika Szewczyk-Wittek
Galeria Promocyjna, Rynek Starego Miasta 2, Warszawa
28.11.2018–05.01.2019

Wystawa „Portret osobisty vol. 2” wieńczy projekt „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 2”, podczas którego znakomici polscy fotografowie – duet Magda Wunsche i Agnieszka Samsel, Mikołaj Grynberg, Rafał Milach oraz Maciek Nabrdalik wraz z bohaterami doświadczali istoty portretu fotograficznego i interpretowali ją w autorski sposób. Był to czas uważnego patrzenia – przede wszystkim na bohaterów zdjęć, ale także na samych fotografów. To już druga odsłona projektu, podczas której pojawiają się pytania dotyczące znaczenia portretu fotograficznego, eksperymentowania z treścią i formą, ale też próby sił między osobą fotografowaną a fotografującym. Jedno pytanie pozostaje niezmienne. Na ile jest to portret autora, a na ile bohatera.

Magda Wunsche i Agnieszka Samsel:
“Każdy portret jest w jakimś stopniu osobisty. Powstaje na zderzeniu spotkania i osobistego podejścia fotografa i osoby fotografowanej, która wyraża się, manifestuje na swój własny, indywidualny sposób. To, co się wytwarza, jest odsłoną osobowości danej osoby. Takie spotkanie jest przyspieszoną formą wchodzenia w osobistą relację.”

Mikołaj Grynberg:
“Portret zawsze jest osobisty, tak, jak osobiste jest patrzenie. Portretujący i portretowany – obie strony – znajdują się na ostatecznym obrazie. Ci, którzy twierdzą, że tak nie jest, wierzą w prawdę obiektywną. Tam, gdzie zamieszane jest postrzeganie, obiektywność dawno została pożegnana. Portretowanie bywa próbą sił albo współpracą. Niezależnie od tego, jak było w trakcie sesji – miło czy trudno – na koniec widz i tak ogląda ich wspólne dzieło.”

 Rafał Milach:
“Ponieważ nie wierzę w prawdę obrazu fotograficznego jako dowodu na istnienie, jestem sceptyczny jeżeli chodzi o prawdę o osobie portretowanej, którą oglądamy na zdjęciu. Fotograf jest zawsze agresorem, który zakłóca zastany porządek samą obecnością lub zdecydowaną ingerencją. Portretowanie korzysta z tego schematu, dlatego najczęściej jest odbiciem samego fotografa-reżysera, który sam nakłada lub prowokuje zakładanie maski u fotografowanej osoby. Mając świadomość tego procesu celowo ukryłem swoich bohaterów za scenografią, gestem i przedmiotem. Zbudowałem portrety opierając się o poszlaki i strzępy informacji koncentrując się na performatywnym wymiarze sytuacji, w której znalazłem się z bohaterami zdjęć.”

Maciek Nabrdalik:
“Portret osobisty to dla mnie dokument spotkania dwojga ludzi w bardzo konkretnym momencie. Zderzenie ich doświadczeń, które byłoby inne dzień później i inne dzień wcześniej. To też dokument ich relacji. Bardzo mi zależało, by w przypadku tego projektu, nasze relacje były zrównoważone. Spotykaliśmy się w zupełnej ciemności, żebym nie musiał myśleć o odpowiednim świetle, czy korzystnych profilach. Nie chciałem, żeby te fotografie stanowiły jakakolwiek ilustrację. Nie chciałem, żeby próbowały opisywać czyjeś twarze, zajęcia, charaktery, czy „dusze”. Wierzę, że dla obu stron pozostaną dokumentem dobrego spotkania.”

„Portret osobisty…” jest częścią znanego już i lubianego cyklu „Wszyscy Jesteśmy Fotografami”. W 2018 roku sesje fotograficzne wykonane przez Mikołaja Grynberga, Rafała Milacha, Maćka Nabrdalika oraz duet Magda Wunsche i Agnieszka Samseli. Każdy z nich spotkał i sportretował 7 wybranych osób, mieszkańców Warszawy. Po każdej sesji artyści spotkali się ponownie ze swoimi bohaterami oraz warszawską publicznością w barze Studio i opowiadali o metodach pracy, o swoim sposobie na portretowanie. Rozmówcami fotografów byli twórcy ze świata teatru: Magda Cielecka, Marcin Cecko, Jacek Kawalec oraz Marek Adamski.

Podczas prac nad projektem powstały również filmy dotyczące sztuki portretu, których bohaterami byli zaproszeni fotografowie. Zrealizował je Piotr Małecki – fotograf, ale też reżyser filmów dokumentalnych. Filmy można oglądać podczas wystawy.

 

Organizatorzy: Fundacja Powiększenie, Wszyscy Jesteśmy Fotografami
Partner główny: E. Wedel
Partnerzy: Galeria Promocyjna, Teatr Studio, barStudio, I Do Art
Partner wernisażu: Catering Hotel Bellotto
Patroni medialni: Aktivist, Artinfo.pl, Digital Camera Polska, ELLE, Fotopolis.pl, Notes Na 6. Tygodni, Radio Kampus, Radio TOK FM, TVP Kultura, Zwykłe Życie

Projekt „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 2” współfinansuje M.St. Warszawa.