Zapraszamy na otwarcie wystawy „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z…VOL. 3”, które odbędzie się w Galerii Promocyjnej w Staromiejskim Domu Kultury 16 czerwca, o godz 18:00. 

 

Artyści: Dyba i Adam Lach, Silvia Pogoda, Bartek Wieczorek, Marta Zgierska i Mateusz Sarełło

Kuratorki: Katarzyna Sagatowska, Monika Szewczyk-Wittek

Wystawa: 16 czerwca do 21 sierpnia 2021

Miejsce: Galeria Promocyjna, Rynek Starego Miasta 2, Warszawa, czynna środa-piątek:15:00-20:00, sobota: 12:00-18:00

Wernisaż: 16 czerwca 2021 o 18:00

 

Wystawę portretów autorstwa Silvii Pogody, Bartka Wieczorka oraz duetów Dyby i Adama Lach, Marty Zgierskiej i Mateusza Sarełło od 16 czerwca 2021 będzie można zobaczyć w warszawskiej Galerii Promocyjnej. Zdjęcia tych znakomitych fotografek i fotografów powstawały przez kilka miesięcy w ramach projektu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 3”. To pomysł, który od kilku lat realizowany jest na styku sztuki fotografii i teatru, nawiązujący do idei monodramu, jako intymnego spotkania artysty z publicznością i jednocześnie klasycznej formy tworzenia portretu fotograficznego, będącego wynikiem spotkania fotografa z osobą fotografowaną. Za każdym razem jest to zbliżenie mające na celu zatrzymanie obrazu drugiego człowieka.

Projekt odbył się w ramach znanego już i lubianego cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Na wystawie będzie można zobaczyć także film w reżyserii Piotra Małeckiego, które powstały w trakcie trwania projektu. Wystawa w Galerii Promocyjnej potrwa do 21 sierpnia 2021 roku.

*

Artyści o „Portrecie osobistym”

Dyba i Adam Lach: „Portret osobisty to metakonstrukcja: kim jesteśmy, jak postrzegamy swoją zewnętrzną powłokę, co odkrywamy zaglądając do środka, kim chcemy być dla siebie, kogo odgrywamy dla innych. A kiedy po drugiej stronie pojawia się ten Inny, to wszystkie te wymiary zaczynają ze sobą tańczyć”.

Silvia Pogoda: „Portret osobisty to dla mnie idealistyczne drążenie do znalezienia formy, która w danym momencie pozwala jak najwierniej odzwierciedlić prawdę o osobie portretowanej. Zawsze jest to perspektywa fotografa. W idealnym wypadku jest to udany wynik przekroczenia subtelnej granicy, kiedy w portrecie znajdzie się więcej informacji o portretowanym niż o portreciście”.

Bartek Wieczorek: „Portret osobisty to filtrowanie bohatera przeze mnie samego, szukanie podobieństw, szukanie emocji, które mam w sobie. Jednym z pierwszych komentarzy przy odbiorze mojego projektu, było to, że dobrałem bohaterów melancholijnych. Tak naprawdę to były bardzo różne osoby. Myślę, że ta melancholia to coś, co chciałem w nich znaleźć i pokazać. Pokazać przez to też kawałek siebie.

Mój „portret osobisty” to tydzień inspirujących spotkań, w którym robiłem zdjęcia nie tylko bohaterom, ale też miejscom, które mijałem i które odwiedziliśmy razem. Chciałem, żeby te spotkania były bardzo intymne, bez dodatkowej ekipy, asystentów. Taka praca pozwala na szczere pokazanie osoby i szukanie w niej ciekawych historii bez zasłaniania się make upem i rekwizytami”.

Marta Zgierska i Mateusz Sarełło: „Portret osobisty to obraz, który uobecnia nas samych, który trwa dzięki doznaniu. W naszych fotografiach skupiliśmy się na ciele i gestach wykonywanych w przestrzeniach przyszłych domów. Opowiadamy o powstawaniu miejsca, o pamięci ciała, o wyzwoleniu się w ruchu.

Oprócz zdjęć w przestrzeniach na koniec każdego spotkania wykonywaliśmy bliższy portret.  Ich zestaw stał się zapisem poniesionych kosztów zaangażowania się w proces twórczy. Nasze bohaterki, zmęczone, ale też pootwierane, nie zwracały uwagi na detale swojego wyglądu czy ubrania – po prostu były”.

 

Autorki projektu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska

Organizatorzy: Fundacja Powiększenie, Wszyscy Jesteśmy Fotografami

Partner główny: E. Wedel

Partnerzy: Teatr Powszechny, Galeria Promocyjna, Staromiejski Dom Kultury

Partner wystawy: WAREXPO

 

Projekt „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 3” współfinansuje M. St. Warszawa.