W ramach jubileuszowej, 10. edycji cyklu spotkań Wszyscy Jesteśmy Fotografami odbyły się wyjątkowe warsztaty z wybitną brytyjską fotografką – Vanessą Winship. W pięciodniowych, intensywnych warsztatach twórczych wzięło udział 11 fotografów z Polski i z zagranicy. W trakcie spotkań obecny był także wspaniały George Georgiou – mąż artystki, znany i doceniany fotograf. Przedstawiamy fotograficzne wspomnienia i kilka słów od samych uczestników.

 Jan Brykczyński

Warsztaty z Vanessą Winship były przede wszystkim spotkaniem ze wspaniałą, wrażliwą artystką. Dawały też możliwość poznania jej podejścia, jej prac oraz omówienia projektów uczestników. Zostały przeprowadzone przez artystkę w oryginalny sposób, były swoistymi rekolekcjami dla fotografów spędzonymi w bardzo inspirującej, zaawansowanej i kameralnej grupie uczestników.

Karolina Gembara

Ogromnym plusem warsztatów była możliwość poznania innych fotografów i fotografek z Polski i zza granicy, a przede wszystkim wgląd w ich tzw. work-in-progres, który jest niekiedy bardzo intymną sferą pracy twórczej.

Michał Korta

Uważam, że warsztaty były bardzo udane. Vanessa i Geaorge wyłuskiwali powoli z uczestników chyba to co każdy w sobie miał, i czego sam szukał. Może to oczywiste rzeczy, ale czasem potrzebny jest tako “trigger”. Ich tempo pracy, sposób myślenia, uważność udzieliły się chyba wszystkim. Mnie na pewno.

Michał Siarek

Vanessą i George to przede wszystkim ciepli i życzliwi ludzie, którzy dodatkowo rozumieją naturę i kryzysy twórców. Ich prezentacje i ćwiczenia kierowały naszą uwagę na motywacje, które w pierwszej kolejności pchnęły nas ku fotografii i pomagały świeżo spojrzeć na własne metody pracy, sposób formułowania myśli. To był moment skupienia i intelektualnej higieny, który pomógł mi połączyć kilka kropek i odkryć coś na swój temat, a z drugiej strony bardzo osobiste spotkanie z wrażliwym twórcą.

Mieke Strand

Vanessa’s workshop was a wonderful learning experience for me. Both Vanessa and George are excellent teachers, in addition to being excellent photographers. I particularly liked that the workshop combined playful, creative exercises with more intense, focused discussions about all of our (the participants’) projects. It provided a very nice balance. I also truly enjoyed meeting and talking with the other photographers in the workshop – it was a wonderful group of people.

 

Miejsce: Galeria JEDNOSTKA, ul. Andersa 13, 00-159 Warszawa

Autorki cyklu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska

Organizatorzy: WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI, barStudio, Fundacja Powiększenie, Galeria JEDNOSTKA

Partnerzy: Fujifilm Poland, E. Wedel

Patroni medialni:  Artinfo.pl, Digital Camera Polska, Fotopolis.pl, NOTES.NA.6.TYGODNI, Warszawawarsawcom

 

Rezydencja artystyczna Vanessy Winship jest współfinansowana ze środków M.St. Warszawy.

Processed with VSCO with c1 preset

Processed with VSCO with c1 preset

Fot. Katarzyna Sagatowska oraz David Simon Martret & Blanca Galindo