Już drugi rok z rzędu zapraszamy w trakcie Miesiąca Fotografii na krakowską odsłonę cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Miłośnikom fotografii proponujemy trzy spotkania ze znakomitymi gośćmi, którymi będą: Maciej Jeziorek, Zuzanna Janin, Tadeusz Rolke i Chris Niedenthal. Rozpoczniemy refleksją nad potrzebą i sensem współczesnego dokumentowania innych kultur, następnie przyjrzymy się twórczości artystek i artystów, którzy w różny sposób mówią o przemocy. Na zakończenie Tadeusz Rolke i Chris Niedenthal opowiedzą o swej pracy w Polsce dawniej i dziś.
Cykl Wszyscy Jesteśmy Fotografami jest zachętą do uważnego i krytycznego przyjrzenia się fotografii. Po każdym spotkaniu będzie tradycyjnie czas na pytania i dyskusję.

 

Program:

1) 7 czerwca 2018, godz. 18.00: „Przybyć, zobaczyć, zdobyć, czyli fotograf w obcym kraju”. Prowadzenie: Maciej Jeziorek

2) 14 czerwca 2018, godz. 18.00: „Blisko, czyli o przemocy w sztuce”. Prowadzenie: Zuzanna Janin

3) 21 czerwca 2018, godz. 18.00: „Wczoraj i dziś, czyli dwa spojrzenia na Polskę”. Prowadzenie: Tadeusz Rolke i Chris Niedenthal

 

WSTĘP WOLNY!

Miejsce: Centrum Festiwalowe (Tytano), ul. Dolnych Młynów 10, Kraków

Autorki cyklu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska
Organizatorzy: Wszyscy Jesteśmy Fotografami, Fundacja Powiększenie, barStudio, Teatr Studio
Partner główny: E. Wedel
Partnerzy: Fundacja Sztuk Wizualnych, Miesiąc Fotografii w Krakowie

więcej:
www.facebook.com/wszyscyjestesmyfotografami/
Instagram: @wszyscyjestesmyfotografami

 

SZCZEGÓŁY:

 

1) 7 czerwca 2018, godz. 18.00: „Przybyć, zobaczyć, zdobyć, czyli fotograf w obcym kraju”. Prowadzenie: Maciej Jeziorek

Od swoich początków fotografia utrwalała i rozpowszechniała obrazy z nieznanych wcześniej odbiorcom obcych krain. Dziś również taka rola tego medium kusi fotografujących. Na spotkaniu przeanalizuję ten fenomen w kontekście sylwetek twórców zajmujących się Indiami (w tym fotografa Raghu Raia) oraz na podstawie zrealizowanych tam przeze mnie projektów fotograficznych. Zastanowimy się czy nadal jest sensowne i rozsądne realizowanie materiałów w odległych krajach.

Maciej Jeziorek
Fotograf dokumentalista. Założyciel i członek Napo Images. Jako fotoreporter od 1998 roku współpracował z kilkoma redakcjami i agencjami. Dziś szef działu foto w FORUM Polska Agencja Fotografów. Członek Press Club Polska i ZPAF. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2012 i 2018. Od 2008 r. wielokrotnie realizował autorskie projekty fotograficzne w Indiach.

 

2) 14 czerwca 2018, godz. 18.00: „Blisko, czyli o przemocy w sztuce”. Prowadzenie: Zuzanna Janin

Spotkanie będzie poświęcone analizie obrazowania przemocy na wybranych przykładach sztuki współczesnej. Reakcje na akcję #Metoo, ujawnienie przemocowego traktowania ludzi w przestrzeni pracy i w aktywności społecznej czy bliskich w przestrzeni domu rodzinnego, którego ukrywaniu służą narzędzia kultury „wstydu”, „ciszy”, „milczenia”, w zderzeniu z otwartą artykulacją współczesnej niezgody na systemowe uciszanie ofiar, kulturę gwałtu, tabu przemocy – znajdują odbicie we współczesnej sztuce wizualnej. Spotkanie przybliży m.in. różnice w działaniu z przemocą, manipulacją czy doświadczeniem osobistym wybranych artystów i artystek.

Zuzanna Janin
Rzeźbiarka, autorka instalacji, wideo instalacji, fotografii i działań performatywnych. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1980-1987), w ramach stypendium Prohelvetia w ECAV – Ecole Cantonale d’Art du Valais, Sierre w Szwajcarii (new media 2004). Obroniła doktorat „O nienarracyjności sztuki” na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (2016), po trudnościach i odmowie w ASP w Warszawie w 2013 roku. Głównym motywem jej prac jest wizualizacja nieuchwytnego stanu “pomiędzy”. Artystka transformuje odnalezione w pamięci fragmenty autobiografii, własnych przeżyć i uniwersalizuje je zderzając z pamięcią zbiorową i obrazami historii na tle współczesnych problemów społecznych i politycznych. Zuzanna Janin, która jest autorką m.in. postulatu o prawo do bezpiecznej equalistycznej zabawy bez przemocy oraz hasła MILCZENIE JEST ZŁOMEM, oraz prac “SHAME”, “Cyberprzemoc”, “WALKA”, “Przezroczysty dywan”, “Widziałam swoją śmierć”, w swojej twórczości dotyczącej czasu, przestrzeni i pamięci dotyka tabu tzw. trudnych tematów. Obecnie jej tryptyk selfie „Śpiąca Niebieska. Czarna jak ja. Czerwona ze wstydu (w łóżku z M.)” 2014-2016, można oglądać na wystawie w galerii lokal_30. Prace artystki były prezentowane podczas wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i na świecie.

 

3) 21 czerwca 2018, godz. 18.00: „Wczoraj i dziś, czyli dwa spojrzenia na Polskę”. Prowadzenie: Tadeusz Rolke i Chris Niedenthal

Podczas spotkania opowiemy o Polsce widzianej i interpretowanej na dwa indywidualne sposoby. Chrisa, który związany jest głównie z dokumentowaniem ważnych wydarzeń i przemian społeczno-politycznych oraz Tadeusza, który do komentowania sytuacji w kraju posługuje się zarówno fotografią dokumentalną, jak i kreacyjną. Nawiążemy także do jednego wspólnego projektu pt. „Sąsiadka”, który zrealizowaliśmy w 2001 r., a który teraz wydaje się być wciąż aktualny. To spotkanie będzie także okazją do przyjrzenia się dzisiejszej Polsce poprzez filtr naszych zdjęć.

Tadeusz Rolke
W swojej pracy bez trudu zmienia fotograficzne konwencje – był fotoreporterem prasowym, fotografem mody oraz twórcą fotografii kreacyjnej. Członek ZPAF. Studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a następnie na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 60. publikował w magazynach „Stolica”, „Świat”, „Polska”, „Ty i ja”. W latach 1970–1980 mieszkał w Niemczech i pracował dla czasopism, takich jak „Stern”, „Der Spiegel”, „Die Zeit”. Autor wielu wystaw indywidualnych oraz uczestnik licznych wystaw zbiorowych w Polsce i na świecie.

Chris Niedenthal
Fotoreporter i dokumentalista. Urodził się w polskiej rodzinie w Londynie, od 1973 r. mieszka w Polsce. Absolwent London College of Printing. Członek brytyjskiego National Union of Journalists i ZPAF. Obecnie fotograf niezależny, dawniej związany z największymi światowymi magazynami: „Newsweek”, „TIME Magazine” oraz „Der Spiegel”. Autor kilku albumów fotograficznych, m.in. „Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty”, „13/12. Polska stanu wojennego”, jak również autobiografii „Zawód: fotograf”. Laureat drugiej nagrody w konkursie World Press Photo 1986 w kategorii People in the News. Autor licznych wystaw indywidualnych w Polsce i na świecie.

Chris Niedenthal i Tadeusz Rolke w 2001 r. wspólnie zrealizowali projekt „Sąsiadka” nawiązujący do książki Jana Tomasza Grossa i filmu Agnieszki Arnold o podobnym tytule.

 

fot. Tomek Tyndyk