Oddajemy w Wasze ręce pierwszy tom z serii książkowych podsumowań spotkań Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Od początku ich organizacji słyszymy od Was prośby o udostępnienie zapisu wystąpień naszych gości. Konsekwentnie nie publikujemy nagrań w internecie, nie robimy transmisji (z małymi wyjątkami), bo bardzo zależy nam na kontakcie bezpośrednim, jak to zwykle piszemy, „człowiek–człowiek”, rozmowie, spotkaniu. Mamy nadzieję, że ta książka będzie odpowiedzią na Wasze prośby.
Cena książki: 65 zł
Koszt wysyłki w Polsce: 15 zł
Koszt wysyłki w Europie: 30 zł
Koszt wysyłki na świecie poza Europą: 50 zł
Książka dostępna jest także w księgarniach:
– Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie,
– Sklep Wielobranżowy Bęc Zmiana w Warszawie,
– Big Book Cafe w Warszawie,
– Wrzenie Świata w Warszawie,
– Leica 6×7 Gallery Warszawa,
– MOCAK Bookstore przy Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie,
– Bunkier Bookstore przy Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie,
– Art Bookstore Muzeum Fotografii w Krakowie,
– Art Bookstore Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie,
– Art Bookstore Muzeum Narodowe w Krakowie,
– Art Bookstore Kamienica Szołayskich w Krakowie,
– Smak Słowa w Sopocie,
– Sztuka Wyboru w Gdańsku,
– BIKSA – książki i dizajn w Katowicach.
Niebawem i w innych!
Jeśli macie jakieś pytania w sprawie zakupu, piszcie do nas: info@wszyscyjestesmyfotografami.pl
WIĘCEJ O KSIĄŻCE:
Publikacja stanowi pierwszą część podsumowań spotkań, które od 2014 roku odbywają się w ramach cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami.
Koncepcja publikacji: Katarzyna Sagatowska, Monika Szewczyk-Wittek
Teksty: Bownik, Jörg Colberg, Paweł Fabjański, Anna Grzelewska, Magda Hueckel, Zuzanna Janin, Michał Łuczak, Paweł Mościcki, Karol Radziszewski, Filip Springer, Zbigniew Tomaszczuk, Marta Zgierska oraz Katarzyna Sagatowska i Monika Szewczyk-Wittek
Projekt graficzny: Nina Gregier
Opracowanie redakcyjne: Małgorzata Kuśnierz
Fotoedycja: Natalia Kazimierska
Nakład: 1000 egz.
Wydawca:
Fundacja Powiększenie
Zwycięzców 42/42
03-938 Warszawa
ISBN 978-83-954109-0-1
Partnerzy publikacji: barStudio, E.Wedel, Fujifilm Polska
Cykl Wszyscy Jesteśmy Fotografami powstał z inspiracji Grzegorza Lewandowskiego z warszawskiego barStudio, który zaproponował nam, by stworzyć „coś o fotografii”. Czasem mamy wrażenie, że Grzesiek nie przewidział, do czego jesteśmy zdolne. Od wiosny 2014 roku nasze spotkania odbywają się w barStudio w Teatrze Studio w Warszawie, a także w innych miejscach, jak Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie oraz w ramach festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie.
Naszą ideą było stworzenie przewodnika po świecie fotografii, miejsca dla osób, które fotografię kochają, chcą ją zgłębiać i dzięki niej poznawać świat, ale niekoniecznie zajmować się nią profesjonalnie. Chciałyśmy pokazać, jak wielowątkowe może być myślenie o fotografii i myślenie fotografią. Tytuł Wszyscy Jesteśmy Fotografami miał też być zachętą do dyskusji o znaczeniu fotografii, roli fotografa, a także o relacjach artysty z odbiorcą. To też punkt wyjścia do rozmowy o otaczającym nas świecie, relacjach międzyludzkich, problemach społecznych, politycznych czy tych związanych z kulturą. Cykl stał się jedynym w Polsce spójnym i konsekwentnie realizowanym obecnie programem edukacji fotograficznej skierowanej do osób zawodowo niezwiązanych z fotografią.
Tej pierwszej edycji dałyśmy w tytule zaczepne vol. 1, choć nie byłyśmy pewne, czy będą kolejne. Jednak już na inauguracyjnym spotkaniu z Karoliną Bregułą okazało się, że barStudio z trudem pomieścił wszystkich przybyłych Miłośników Fotografii. To było dla nas wielkie zaskoczenie, radość, a jednocześnie dało nam bardzo do myślenia. Kolejne spotkania, licznie przez Was odwiedzane, przekonały nas, że warto myśleć o vol. 2, a może nawet i 3. I tak oto dziś jesteśmy w trakcie vol. 12.
W pewnym momencie zaczęłyśmy myśleć, w jaki sposób utrwalić treści przekazywane podczas naszych spotkań. Tak narodził się pomysł na wydanie serii książek z tekstami naszych gości. Do pierwszego tomu wybrałyśmy dwanaście tematów, jak zwykle oddających różnorodność wątków, o których rozmawiamy podczas Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Tym razem jesteśmy pewne, że nie skończy się na vol. 1.
Prezentowane teksty są swoistym zapisem naszych spotkań, choć mając na uwadze czas, zapis ten ulega pewnej transformacji, jeśli chodzi o sposób myślenia czy analizy. Bownik podejmuje temat interpretacji współczesnej fotografii. Magda Hueckel odsłania kulisy fotografii teatralnej. Tekst Zuzanny Janin przybliża temat przemocy w sztuce. Filip Springer zajmuje się przestrzenią i fotografią architektury. Temat fotografii i narracji podnosi zaś Michał Łuczak. Marta Zgierska odkrywa tajemnice związane z funkcjonowaniem na rynku fotografii i procesem twórczym. O artyście i jego wszechświecie opowiada Paweł Mościcki. Anna Grzelewska przygląda się fotografiom dzieci. Jörg Colberg radzi, jak czytać książki fotograficzne. O fotografii reklamowej zaś pisze Paweł Fabjański. Poszukiwaniem utraconej aury fotografii zajmuje się Zbigniew Tomaszczuk. Wreszcie o roli ciała w fotografii pisze Karol Radziszewski.
Gdybyśmy miały dać im jakiś wspólny tytuł, podążając za schematem, zgodnie z którym nazywamy nasze spotkania, mógłby brzmieć on „Osobowości i inspiracje, czyli Wszyscy Jesteśmy Fotografami”. Na spotkania zapraszamy osoby, które są wybitnymi specjalistami w swej dziedzinie, mają fascynujące osobowości, wartościowy dorobek i oryginalne przemyślenia. Zachęcamy je, aby przygotowując swoje wystąpienia i teksty, zawierały w nich jak najwięcej własnych opinii i inspiracji. Wybierały projekty, które najlepiej opisują dany temat, i twórców, którzy są im najbliżsi. Celowo mówimy, że nie oczekujemy prezentacji encyklopedycznych, a możliwie jak najbardziej subiektywnych opowieści. Tak też myślałyśmy o tekstach do tej książki i do książek następnych – aby stanowiły dla Was tropy do dalszych samodzielnych poszukiwań, ważne, czytelne wskazówki pozostawione przez wybitnych przewodników.
Cykl Wszyscy Jesteśmy Fotografami od początku powstaje dzięki współpracy osób, instytucji i firm. Szczególnie dziękujemy i kłaniamy się:
* Grzegorzowi Lewandowskiemu z barStudio za inspirację, wsparcie oraz wiarę w nas i WJF;
* Ewelinie Tomczak (dawniej barStudio), która od początku była gorącą miłośniczką i orędowniczką WJF-ów;
* Miłośnikom Fotografii, czyli wszystkim, którzy tak licznie od samego początku biorą udział w różnych wydarzeniach WJF. Dziękujemy za wszelkie przemyślenia i uwagi. Ta książka jest naszym ukłonem i podziękowaniem;
* artystom, kuratorom, dziennikarzom, którzy prowadzili spotkania w ramach cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami;
* autorom tekstów pierwszej części książkowej serii Wszyscy Jesteśmy Fotografami;
* naszym wieloletnim partnerom: Fujifilm Polska i E. Wedel, dzięki którym możemy spełniać marzenia Miłośników Fotografii (w tym oczywiście także swoje);
* ekipom barStudio i Teatru Studio, które nas goszczą i wspierają na wszelkie sposoby;
* naszym bliskim, którzy czasem muszą mieć anielską cierpliwość do naszej miłości do fotografii;
* naszym współpracownikom, szczególnie Bartkowi Zaborowskiemu i Kubie Stężyckiemu, za to, że dzięki Wam projekt Wszyscy Jesteśmy Fotografami pięknie się rozwija.
Katarzyna Sagatowska, Monika Szewczyk-Wittek
Warszawa, listopad 2019
fot. Bartek Zaborowski / GRID Images