Po raz kolejny znakomici polscy fotografowie zrealizują cztery sesje fotograficzne, których bohaterem może być każdy. Za aparatem staną Mikołaj Grynberg, Rafał Milach, Maciek Nabrdalik oraz duet Magda Wunsche i Agnieszka Samsel. Cztery razy odbędą się otwarte dla publiczności spotkania z twórcami teatru i fotografii. I wreszcie – na zakończenie – wystawa wszystkich portretów oraz premiera artystycznych filmów poświęconych sztuce portretowania. Zapraszamy do udziału w projekcie „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 2”.

 

Podobnie jak w roku ubiegłym projekt będzie się odbywał na styku sztuki fotografii i teatru. Nawiązuje do idei monodramu, jako intymnego spotkania artysty z publicznością i jednocześnie klasycznej formy tworzenia portretu fotograficznego, będącego wynikiem spotkania fotografa z osobą fotografowaną. Zbliżenie to ma na celu nie tylko zatrzymanie obrazu drugiego człowieka, ale przede wszystkim poszukiwanie, rozmowę, czy wreszcie znalezienie porozumienia, momentu, ciszy, zdjęcie maski i sfotografowanie prawdziwego „ja”.

„Portret osobisty…” jest propozycją w ramach znanego już i lubianego cyklu „Wszyscy Jesteśmy Fotografami”. Dzisiaj w czasach, kiedy w każdej sekundzie wykonywane są tysiące zdjęć, projekt ma zachęcić do zwolnienia i skupienia się na człowieku, uchwycenia osobowości portretowanego, tego, kim jest, bądź kogo widzi w nim fotografujący. To wielowymiarowa próba ukazania osoby poza krótkim „tu i teraz”.

W ramach projektu odbędą się unikalne sesje fotograficzne wykonane przez Mikołaja Grynberga, Rafała Milacha, Maćka Nabrdalika oraz duet Magda Wunsche i Agnieszka Samsel – uznanych polskich mistrzów fotografii. Każdy z nich spotka i sportretuje 7 wybranych osób, mieszkańców Warszawy (rekrutacja na podstawie zgłoszeń). Spotkania będą miały charakter rozmowy, wspólnego poznania artysty i bohaterów. Efektem  spędzonego czasu będą zdjęcia portretowe mieszkańców Warszawy.

Po każdej wykonanej sesji artyści spotkają się ponownie ze swoimi bohaterami oraz warszawską publicznością. Podczas spotkań w barze Studio każdy z fotografów opowie o metodach pracy, o swoim sposobie na portretowanie. Rozmówcami fotografów będą twórcy ze świata teatru, którzy w roli w prowadzących będą łączyć dwa światy (fotografii i teatru) w jedną sztukę opowiadania o ludziach i ich emocjach. W ramach spotkania artyści będą dyskutować także o różnicach i podobieństwach występujących w sposobie podejścia do bohatera /widza/, tworzenia historii i opowiadania o emocjach. Spotkania będą otwarte dla publiczności.

Podczas prac nad projektem powstaną również filmy dotyczące sztuki portretu, których bohaterami będą zaproszeni fotografowie. Zrealizuje je Piotr Małecki – fotograf, ale też reżyser filmów dokumentalnych.

Na zakończenie projektu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 2″ wszystkie wykonane fotografie zostaną zaprezentowane na wystawie pt. „Portret osobisty”.

 

Daty planowanych rekrutacji do sesji, sesji fotograficznych i spotkań:

 

Rafał Milach:
rekrutacja do sesji:  od 4 do 17 czerwca
sesje fotograficzne: 26.06.2018
spotkanie: 28.06.2018 (czwartek), godz. 18:00, barStudio

 

Mikołaj Grynberg:
rekrutacja do sesji: od 18 do 28 czerwca
sesje fotograficzne: 9-10.07.2018
spotkanie: 12.07.2018 (czwartek), godz. 18:00, barStudio

 

Maciek Nabrdalik:
rekrutacja do sesji: od 20 lipca do 4 sierpnia
sesje fotograficzne: od 18 sierpnia
spotkanie: 28.08.2018 (wtorek), godz. 18:00, barStudio

 

duet Magda Wunsche i Agnieszka Samsel:
rekrutacja do sesji: od 20 sierpnia do 4 września
sesje fotograficzne: 21-22.09.2018
spotkanie: 25.09.2018 (wtorek), godz. 18:00, barStudio

 

Zasady udziału w sesjach fotograficznych:

Do udziału w każdej sesji zaproszonych zostanie 7 osób wybranych przez fotografów podczas poprzedzającej ją rekrutacji. Zgłoszenia do wybranego fotografa muszą być oznaczone hasłem „portret osobisty”. Prosimy o przesłanie własnego zdjęcia – PORTRETU OSOBISTEGO wraz z krótkim tekstem – uzasadnieniem chęci udziału w sesji albo wyjaśnieniem, czym jest dla kandydata portret osobisty.

Zgłaszać się można na kilka sposobów:

– wysyłając maila ze zdjęciem (zgłoszenia przyjmowane są pod adresem: info@wszyscyjestesmyfotografami.pl) z tytułem „portret osobisty” oraz imieniem i nazwiskiem fotografa, do którego trwa właśnie nabór,

– „w realu” – w barze Studio można zostawiać odbitki swoich zdjęć,

– na Instagramie – dodając do zdjęcia #portretosobisty.

 

 

Więcej informacji:

https://www.facebook.com/wszyscyjestesmyfotografami/

https://www.instagram.com/wszyscyjestesmyfotografami/

https://twitter.com/wszyscyjf

 

Autorki projektu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska
Organizatorzy: Fundacja Powiększenie, Wszyscy Jesteśmy Fotografami
Partner główny: E. Wedel
Partner: Teatr Studio, barStudio
Patroni medialni: Aktivist, Artinfo.pl, Digital Camera Polska, ELLE, Fotopolis.pl, Notes Na 6. Tygodni, Radio Kampus, Radio TOK FM, TVP Kultura, Zwykłe Życie

 

Projekt „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 2” jest współfinansowany ze środków M.St. Warszawy.

 

 

 

 

 

Pobierz regulamin projektu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 2”