Znakomici artyści –  fotografki i fotografowie – po raz kolejny staną za aparatem, aby wybranym przez siebie osobom wykonać niepowtarzalne portrety. Bohaterem sesji Silvii Pogody, Bartka Wieczorka oraz duetów Dyby i Adama Lachów oraz Marty Zgierskiej i Mateusza Sarełło może zostać każdy. W drugiej części projektu odbędą się cztery, otwarte dla publiczności, spotkania z twórcami ze świata teatru. I na zakończenie zaplanowano wystawę wszystkich portretów oraz premierę filmów poświęconych sztuce portretowania. Zapraszamy do udziału w projekcie „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 3”.

Po rocznej przerwie wracamy do pomysłu, który odbywa się na styku sztuki fotografii i teatru. To już trzecia edycja tego projektu, nawiązująca do idei monodramu, jako intymnego spotkania artysty z publicznością i jednocześnie klasycznej formy tworzenia portretu fotograficznego, będącego wynikiem spotkania fotografa z osobą fotografowaną. Za każdym razem jest to zbliżenie mające na celu zatrzymanie obrazu drugiego człowieka.

„Portret osobisty…” jest propozycją w ramach znanego już i lubianego cyklu „Wszyscy Jesteśmy Fotografami”. Dzisiaj w czasach, kiedy w każdej sekundzie wykonywane są tysiące zdjęć, projekt ma zachęcić do zwolnienia i skupienia się na człowieku, uchwycenia osobowości portretowanego, tego, kim jest, bądź kogo widzi w nim fotografujący.

W ramach projektu odbędą się unikalne sesje fotograficzne wykonane przez Silvię Pogoda, Bartka Wieczorka oraz duety Dyba i Adam Lach oraz Marta Zgierska i Mateusz Sarełłouznanych polskich twórców fotografii. Każdy z nich spotka i sportretuje 7 wybranych osób, mieszkańców Warszawy (rekrutacja na podstawie zgłoszeń). Efektem  spędzonego czasu będą zdjęcia portretowe warszawianek i warszawiaków.

Po każdej wykonanej sesji artyści spotkają się ponownie ze swoimi bohaterami oraz warszawską publicznością. Każdy z fotografów opowie o metodach pracy, o swoim sposobie na portretowanie, a ich rozmówcami będą twórcy ze świata teatru. Dzięki temu spotkania ułożą się w jedną sztukę opowiadania o ludziach i ich emocjach. W ramach spotkania artyści będą dyskutować także o różnicach i podobieństwach występujących w sposobie podejścia do bohatera /widza/, tworzenia historii i opowiadania o emocjach. Spotkania będą otwarte dla publiczności.

Podczas prac nad projektem powstaną również filmy dotyczące sztuki portretu, których bohaterami będą zaproszeni fotografowie i fotografki. Zrealizuje je Piotr Małecki – fotograf, ale też reżyser filmów dokumentalnych.

Na zakończenie projektu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 3″ wszystkie wykonane fotografie zostaną zaprezentowane na wystawie pt. „Portret osobisty vol. 3”.

 

Terminy i zasady rekrutacji na sesje portretowe – więcej szczegółów w Regulaminie, do pobrania poniżej:

 

Daty planowanych rekrutacji do sesji, sesji fotograficznych i spotkań:

Bartek Wieczorek:
rekrutacja do sesji: 12–24.06.2020
sesje fotograficzne: 1–14.07.2020
spotkanie: 23.07.2020

Silvia Pogoda:
rekrutacja do sesji: 1–12.07.2020
sesje fotograficzne: 24–26.07.2020
spotkanie: 6.08.2020

Marta Zgierska i Mateusz Sarełło:
rekrutacja do sesji: 14–26.07.2020
sesje fotograficzne: 1–3.08.2020
spotkanie: 11.09.2020

Dyba i Adam Lach:
rekrutacja do sesji: 30.07–11.08.2020
sesje fotograficzne: 17–23.08.2020
spotkanie: 3.09.2020


Zasady rekrutacji:

1. Pełne zgłoszenie powinno zawierać zdjęciowy portret /autoportret osobisty, na którym widzimy zgłaszającego się Uczestnika (portret może być wykonany przez Uczestnika lub przez osoby trzecie), swój numer telefonu oraz pisemną odpowiedź na jedno z dwóch pytań (można odpowiedzieć na obydwa):
a. Dlaczego chcesz wziąć udział w tym Projekcie i stanąć przed obiektywem danego fotografa, fotografki czy duetu?
b. Co dla Ciebie znaczy fraza „portret osobisty”?
Zgłoszenia niekompletne nie będą brały udziału w Rekrutacji.

2. Zgłoszenia można dostarczać Organizatorowi jedynie w terminach Rekrutacji:

a. MAILOWO: na adres info@wszyscyjestesmyfotografami.pl należy przysłać maila tytułem „Portret osobisty IMIĘ NAZWISKO [FOTOGRAFA, FOTOGRAFKI, DUETU]”. Prosimy w treści maila zamieścić odpowiedź na pytanie, załączyć zdjęcie i numer telefonu,

b. W REALU: odbitkę zdjęcia wraz z odpowiedzią na pytanie i numerem telefonu (na odwrocie, bądź na oddzielnej kartce we wspólnej kopercie) można wysłać na adres Organizatora: Fundacja Powiększenie, Zwycięzców 42/42, 03-938 Warszawa. Uwaga! Zgłoszenie musi dotrzeć do Organizatora w terminie prowadzonej rekrutacji,

c. NA INSTAGRAMIE: dodając w trakcie trwania rekrutacji zdjęcie z hashtagami: #portretosobisty3 #imienazwisko wg wzoru: #bartekwieczorek, #silviapogoda, #zgierskasarello, #dybaadamlach.

 

Więcej info – POBIERZ: Portret osobisty vol. 3 regulamin

 

Na bliskie spotkanie zdecydowali się:

 

Silvia Pogoda
Pracuje jako fotografka, reżyserka, ilustratorka i felietonistka. Urodziła się w Czechosłowacji. Wychowała się w Bańskiej Bystrzycy, gdzie w latach dziewięćdziesiątych powstały jej pierwsze czarno-białe zdjęcia i próby w ciemni. Na Słowacji skończyła studia doktoranckie na kierunku nauk politycznych na Uniwersytecie w Bańskiej Bystrzycy. W latach 2007–2010 studiowała w Instytucie Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie (Czechy). Równocześnie studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, gdzie mieszkała przez wiele lat. Prowadzi potrójne życie mieszkając pomiędzy trzema krajami Polską, Słowacją i Chorwacją. Fotografuje dla marek modowych, tworzy rysunki dla magazynów internetowych i drukowanych oraz pisze teksty. Publikowała między innymi w “VIVA!”, “USTA”, “Pure”, “Fathers”, “Hitchhiker”, “Kikimora”, “Ładnebebe”, “Podróże”, “Wysokie Obcasy”. Jej prace były wystawiane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Serbii, Rumunii, Austrii, Słowacji, Czechach i Polsce. Prowadzi bloga www.iwanttobeafool.com i jest ambasadorką Fujifilm Polska. Mama trzyletniej Gai i sześcioletniego Leo.

 

Bartek Wieczorek
Urodzony w Kielcach, mieszka i pracuje w Warszawie. W fotografii najbardziej interesuje go portret, przez który filtruje modę, reklamę i autorskie projekty dokumentalne. Za najważniejszy w swojej pracy uważa kontakt z człowiekiem. Współpracuje z magazynami „Sezon”, „Vogue”, „K Mag”, „Zwykłe Życie”, „Newonce”. Jego prace pokazywane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, BWA Design we Wrocławiu, galerii A/D/O w Nowym Jorku, Instytucie Polskim w Berlinie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie czy Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsk.

 

Duet Marta Zgierska i Mateusz Sarełło:

Marta Zgierska – artystka wizualna, w swojej praktyce artystycznej zajmująca się problematyką traumy, granicznych doświadczeń i pracą z ciałem. Badająca w ostatnich pracach kanony kobiecego piękna i podważająca presję, jaką współczesne społeczeństwo wywiera na wizerunek kobiety. Absolwentka fotografii PWSFTiT w Łodzi, filologii polskiej ze specjalnością teatrologiczną oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Marii Skłodowskiej–Curie w Lublinie. Jej debiutem na arenie międzynarodowej był cykl „Post” uhonorowany prestiżową nagrodą Prix HSBC pour la Photographie. W 2015 znalazła się na sporządzonej przez Lens Culture liście 50 najciekawszych fotografów młodego pokolenia na świecie. Lauratka wielu nagród, w 2019 r. została ogłoszona artystką roku na DongGang International Photo Festival w Korei Południowej.

Mateusz Sarełło – fotograf, autor i edytor książek fotograficznych. Rezydent Cite des Arts w Paryżu w ramach City of Paris Grant. Jego książka „Swell” znalazła się w finale Pictures of the Year International oraz zdobyła wyróżnienie w konkursie Best Photography Book from Central and Eastern Europe. Nagradzany i wyróżniany w wielu konkursach, m.in. Prix Photo La Quatrieme Image, Center Santa Fe Awards, Lucie Foundation Scholarship, Celeste Prize, FotoVisura Grant, Photolucida Critical Mass. Wcześniej związany z Instytutem Kultury Wizualnej w Warszawie. Kurator sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie. Juror konkursów, m.in. Grand Press Photo.

 

Duet Adam i Dyba Lach:

Adam Lach – dokumentalista, twórca wizualny. Publikuje w „The New York Times”, „Le Monde”, „The Guardian”, „GEO”, „Newsweek”. Laureat wielu nagród w konkursach fotograficznych, w tym Pictures of the Year International, International Photography Awards (IPA), Grand Press Photo. Autor książek fotograficznych: m.in „Neverland”, wybranej do autorskiej kolekcji photobooków Martina Parra prezentowanych w Tate Gallery. Jego fotografia „Wolność” została ogłoszona “Ikoną 30-lecia” w międzynarodowym konkursie Press Club Polska. Jego prace były prezentowane m.in. w Paryżu na festiwalu La Quatriéme Image, na Biennale w Pradze, Uniwersytecie Harvarda w Cambridge.

Dyba Lach – dokumentalistka, producentka, autorka tekstów. Reżyseruje i koordynuje wydarzenia artystyczne, spektakle, koncerty, projekty kulturalne, krótkie formy dokumentalne. Absolwentka PWSFTiT w Łodzi na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej oraz Fotografii Prasowej w Instytucie Dziennikarstwa UW. Laureatka DEBUTS 2015 – drugiej edycji międzynarodowego konkursu młodych fotografów.

Wspólnie stworzyli książkę fotograficzną „Stigma”, nagrodzoną w konkursie IPA i wybraną publikacją roku 2014 w konkursie im. Beaty Pawlak przez Fundację Batorego. W 2020 r. ukaże się ich najnowsza książka „Rewizje” – publikacja kończąca 3,5 letni projekt dokumentalny o Polsce.

 

Piotr Małecki
Autor reportaży fotograficznych, portrecista oraz reżyser i autor zdjęć do filmów dokumentalnych, związany z agencjami Panos Pictures, Napo Images i Forum. Ukończył reżyserię dokumentalną w Szkole Wajdy w Warszawie, studiował operatorstwo na Wydziale Radia i Telewizji w Katowicach oraz fotografię w Bournemouth and Poole College of Art w Wielkiej Brytanii. Fotografuje dla znanych tytułów prasowych, m.in. „Politiken”, „De Volkskrant”, „Der Spiegel”, „Polityka”. Nagradzany za zdjęcia i formy multimedialne na konkursach Pictures of the Year International (POYi), Grand Press Photo, BZWBK Press Foto i innych. Nominowany do nagrody kina niezależnego im. Jana Machulskiego, do Złotego Lajkonika na KFF, laureat nagrody za najlepszy film dokumentalny na festiwalu Grand OFF. Jego filmy dokumentalne wyświetlane były podczas prestiżowych międzynarodowych festiwali: DOK Leipzig, Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Camerimage. Laureat programu IF/Then Tribeca Film Institute, uczestnik programów rozwoju filmów Doc Lab Poland i IMPAKT. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest członkiem Press Club Polska. W latach 2010–2012 wykładał fotografię prasową w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2017 roku jest globalnym ambasadorem marki Canon.

W projekcie „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z…” od początku – zrealizował dwa filmy „Portret osobisty” i „Portret osobisty vol. 2”.

 

Dotychczasowy zwyczaj, by fotografowie wykonywali sobie portrety wzajemnie, z wiadomych względów musieliśmy porzucić. Dlatego tym razem przedstawiają się Wam w autoportretach.

Silvia Pogoda:

Bartek Wieczorek:

Duet Marta Zgierska i Mateusz Sarełło:

Duet Adam i Dyba Lach:

oraz reżyser filmu o portrecistach – Piotr Małecki:

 

Autorki projektu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska
Organizatorzy: Fundacja Powiększenie, Wszyscy Jesteśmy Fotografami
Partner główny: E. Wedel
Partnerzy: Teatr Powszechny, Galeria Promocyjna
Patroni medialni: Aktivist, Artinfo.pl, ELLE, GoOut, Notes Na 6. Tygodni, Radio TOK FM, TVP Kultura, Zwykłe Życie

Projekt „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 3” współfinansuje M. St. Warszawa.

 

 

Fotorelacja z wernisażu wystawy:

(więcej zdjęć na Facebooku WJF)


fot. Bartek Zaborowski/GRID Images


fot. Bartek Zaborowski/GRID Images


fot. Bartek Zaborowski/GRID Images


fot. Bartek Zaborowski/GRID Images


fot. Bartek Zaborowski/GRID Images


fot. Bartek Zaborowski/GRID Images