Znakomici polscy portreciści: Magda Hueckel, Jacek Poremba, Filip Ćwik i Andrzej Świetlik. Cztery sesje fotograficzne, których każdy może być bohaterem. Cztery spotkania z publicznością zakończone dyskusją. I wreszcie – na zakończenie – wystawa wszystkich portretów i premiera czterech filmów o portrecistach. Zapraszamy do udziału w projekcie „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z…”.

Projekt będzie się odbywał na styku sztuki fotografii i teatru. Nawiązuje do idei monodramu, jako intymnego spotkania artysty z publicznością i jednocześnie klasycznej formy tworzenia portretu fotograficznego, będącego wynikiem spotkania fotografa z osobą fotografowaną. Zbliżenie to ma na celu nie tylko zatrzymanie obrazu drugiego człowieka, ale przede wszystkim poszukiwanie, rozmowę, czy wreszcie znalezienie porozumienia, momentu, ciszy, zdjęcie maski i sfotografowanie prawdziwego “ja”.

“Portret osobisty…” jest nową propozycją w ramach znanego już cyklu „Wszyscy Jesteśmy Fotografami”. Dzisiaj w czasach wykonywania niezliczonej ilości popularnych „selfie” zachęcamy do zwolnienia i skupienia się na człowieku, uchwycenia osobowości portretowanego, tego, kim jest, bądź co widzi w nim fotografujący. To wielowymiarowa próba ukazania osoby poza krótkim „tu i teraz”.

W ramach projektu odbędą się unikalne sesje fotograficzne wykonane przez Magdę Hueckel, Filipa Ćwika, Jacka Porembę i Andrzeja Świetlika – uznanych polskich mistrzów portretu. Każdy z fotografów spotka i sportretuje 7 wybranych osób, mieszkańców Warszawy (rekrutacja na podstawie zgłoszeń). Spotkania będą miały charakter rozmowy, wspólnego poznania artysty i bohaterów. W efekcie spędzonego czasu powstaną zdjęcia portretowe mieszkańców Warszawy.

Po każdej wykonanej sesji artyści spotkają się ponownie ze swoimi bohaterami oraz warszawską publicznością. Podczas spotkań w Teatrze Studio każdy z czterech fotografów opowie o metodach pracy, o swoim sposobie na portretowanie. Pytania przygotuje i rozmowę poprowadzi twórca ze świata teatru, który w roli w prowadzącego będzie łączył dwa światy (fotografii i teatru) w jedną sztukę opowiadania o ludziach i ich emocjach. W ramach spotkania artyści będą dyskutować także o różnicach i podobieństwach występujących w sposobie podejścia do bohatera /widza/, tworzenia historii i opowiadania o emocjach. Spotkania będą otwarte dla publiczności.

Podczas prac nad projektem powstaną również filmy dotyczące sztuki portretu, których bohaterami będą zaproszeni fotografowie. Zrealizuje je Piotr Małecki – fotograf, ale też reżyser filmów dokumentalnych. Będą one stanowiły artystyczną wartość projektu i pozostaną jako unikalna opowieść o sztuce portretowania.

Na zakończenie projektu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z…” powstanie wystawa fotografii pt. „Portret osobisty”.

Wszystkie wydarzenia będą się odbywały w przestrzeniach warszawskiego Teatru Studio.

 

Daty planowanych sesji fotograficznych i spotkań:

 

Jacek Poremba:
rekrutacja do sesji: 7 maja – 25 maja
sesje fotograficzne – 04.06.2017
spotkanie w Teatrze Studio – 11.06.2017 (niedziela) o godz. 19:00. Rozmówczynią Jacka Poremby będzie Agnieszka Podsiadlik, aktorka.

Magda Hueckel:
rekrutacja do sesji: 18 maja – 4 czerwca
sesje fotograficzne – 18.06.2017
spotkanie w barze Studio 26.06.2017 (poniedziałek) o godz. 19:00. Rozmówczynią Magdy Hueckel będzie Anna Smolar, reżyserka.

Andrzej Świetlik:
rekrutacja do sesji: 15 czerwca – 9 lipca
sesje fotograficzne – 15.07.2017
spotkanie w Teatrze Studio – 23.07.2017 (niedziela) o godz. 19:00. Rozmówczynią Andrzeja Świetlika będzie Katarzyna Szyngiera, reżyserka.

Filip Ćwik:
rekrutacja do sesji: 9–26 sierpnia
sesje fotograficzne – 09.09.2017
spotkanie w Teatrze Studio – 17.09.2017 (niedziela) o godz. 19:00. Rozmówcą Filip Ćwika będzie Cezary Kosiński, aktor. 

 

Zasady udziału w sesjach fotograficznych:

Do udziału w każdej sesji zaproszonych zostanie 7 osób wybranych podczas poprzedzającej ją rekrutacji. Wszystkie zgłoszenia muszą być oznaczone hasłem „portret osobisty”. Prosimy o przesłanie własnego zdjęcia – PORTRETU OSOBISTEGO wraz z krótkim tekstem – uzasadnieniem chęci udziału w sesji albo wyjaśnieniem, czym jest dla kandydata portret osobisty.

Zgłaszać się można na kilka sposobów:
– wysyłając maila (zgłoszenia przyjmowane są pod adresem: info@wszyscyjestesmyfotografami.pl) z tytułem „portret osobisty” oraz imieniem i nazwiskiem fotografa, do którego trwa właśnie nabór
– „w realu” – w barze Studio można zostawiać odbitki swoich zdjęć
– na Instagramie – dodając do zdjęcia #portretosobisty

Skontaktujemy się z wybranymi przez fotografów osobami.

 

Autorki cyklu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska
Organizatorzy: Fundacja Powiększenie, Wszyscy Jesteśmy Fotografami
Partner Główny: LOTTE Wedel
Partnerzy: barStudio, Teatr Studio
Patroni medialni: AKTIVIST, Artinfo.pl, Digital Camera Polska, FotografiaKolekcjonerska.pl, Fotopolis.pl, O.pl, Radio Kampus, Radio TOK FM, TVP Kultura

Projekt „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z…” jest współfinansowany ze środków M.St. Warszawy.

 

Pobierz regulamin projektu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z…”