Sesje portretowe wykonane przez znakomitych fotografów i fotografki, spotkania fotograficzno-teatralne, wystawa oraz filmy o portrecistach – to wszystko w ramach już czwartej edycji projektu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 4”. W tym roku przed obiektywem staną Zuza Krajewska, Michał Łuczak oraz duet – Katarzyna Korzeniecka i Szymon Rogiński, aby wybranym przez siebie osobom wykonać niepowtarzalne portrety. Bohaterem sesji może zostać każdy! W drugiej części projektu będzie czas na rozmowy i prezentacje portretów podczas trzech, otwartych dla publiczności, spotkań fotografek i fotografów z twórcami ze świata teatru oraz wieńczących projekt wystawy i premiery filmów w reż. Piotra Małeckiego poświęconych sztuce portretowania.

Projekt „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 4” odbywa się na styku sztuki fotografii i teatru. To już czwarta edycja tego projektu, nawiązująca do idei monodramu, jako intymnego spotkania artysty z publicznością i jednocześnie klasycznej formy tworzenia portretu fotograficznego, będącego wynikiem spotkania fotografa z osobą fotografowaną. Za każdym razem jest to spotkanie mające na celu zatrzymanie obrazu drugiego człowieka. Zrzucenie „maski” lub pozostanie w niej. Moment wspólnej intymności, która jest tu i teraz. Wykonanie najlepszego portretu dla każdego twórcy i jego bohatera to za każdym razem inna historia.

„Portret osobisty…” jest propozycją w ramach znanego już i lubianego cyklu „Wszyscy Jesteśmy Fotografami”. Dzisiaj w czasach, kiedy w każdej sekundzie wykonywane są tysiące zdjęć, projekt ma zachęcić do zwolnienia i skupienia się na człowieku, uchwycenia osobowości portretowanego, tego, kim jest, bądź kogo widzi w nim fotografujący.

W ramach projektu odbędą się unikalne sesje fotograficzne wykonane przez Zuzę Krajewską, Michała Łuczaka oraz duet Katarzyna Korzeniecka i Szymon Rogiński – uznanych polskich artystów i artystki. Każdy z nich spotka i sportretuje 7 wybranych osób, w tym mieszkańców Warszawy (rekrutacja na podstawie zgłoszeń). Efektem spędzonego czasu będą zdjęcia portretowe będące wyrazem indywidualnego stylu twórców. Po wykonanej sesji artyści spotkają się ponownie ze swoimi bohaterami oraz warszawską publicznością w Teatrze Powszechnym. Będzie to okazja do wysłuchania historii o metodach pracy, o autorskim sposobie na portretowanie, a ich rozmówcami będą twórcy ze świata teatru.

Podczas prac nad projektem powstaną również filmy dotyczące sztuki portretu, których bohaterami będą zaproszeni fotografowie i fotografki. Zrealizuje je Piotr Małecki – fotograf, ale też reżyser filmów dokumentalnych.

Na zakończenie projektu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 4″ wszystkie wykonane fotografie zostaną zaprezentowane na wystawie pt. „Portret osobisty vol. 4″ w Galerii Jednostka w Warszawie a w Teatrze Powszechnym odbędzie się premiera filmów Piotra Małeckiego o tym samym tytule.          

 

Daty planowanych rekrutacji do sesji, sesji fotograficznych i spotkań:

 

Michał Łuczak

rekrutacja do sesji: 7–20.07.2021
sesje fotograficzne: 26.07–1.08.2021
spotkanie: 7.09.2021, godz. 18.00 (Teatr Powszechny w Warszawie)

 

Katarzyna Korzeniecka i Szymon Rogiński

rekrutacja do sesji: 26.07–06.08.2021
sesje fotograficzne: 13.08.2021
spotkanie: 27.09.2021, godz. 18.00 (Teatr Powszechny w Warszawie)

 

Zuza Krajewska:

rekrutacja do sesji: 9.08–1.09.2021
sesje fotograficzne: 30.08–2.09.2021
spotkanie: 21.09.2021, godz. 18.00 (Teatr Powszechny w Warszawie)

 

 

Zasady udziału w sesjach fotograficznych:

Do udziału w każdej sesji zaproszonych zostanie 7 osób wybranych przez fotografki i fotografów podczas poprzedzającej ją rekrutacji. Pełne zgłoszenie powinno zawierać zdjęciowy portret lub autoportret osobisty, na którym widać osobę zgłaszającą się (portret może być wykonany samodzielnie lub przez osoby trzecie), swój numer telefonu oraz pisemną odpowiedź na jedno z dwóch pytań (można odpowiedzieć na obydwa):

  1. Dlaczego chcesz wziąć udział w tym projekcie i stanąć przed obiektywem danego fotografa, fotografki czy duetu?
  2. Co dla Ciebie znaczy fraza „portret osobisty”?

Zgłaszać się można na kilka sposobów:

MAILOWO: na adres info@wszyscyjestesmyfotografami.pl należy przysłać maila tytułem „Portret osobisty IMIĘ NAZWISKO [FOTOGRAFA, FOTOGRAFKI, DUETU]”. Prosimy w treści maila zamieścić odpowiedź na pytanie, załączyć zdjęcie i numer telefonu,

– W REALU: odbitkę zdjęcia wraz z odpowiedzią na pytanie i numerem telefonu (na odwrocie, bądź na oddzielnej kartce we wspólnej kopercie) można wysłać na adres: Fundacja Powiększenie, Zwycięzców 42/42, 03-938 Warszawa. Uwaga! Zgłoszenie musi dotrzeć do Organizatora w terminie prowadzonej rekrutacji,

– NA INSTAGRAMIE: dodając w trakcie trwania rekrutacji zdjęcie z hashtagami: #portretosobisty4 #imienazwisko wg wzoru: #zuzakrajewska, #michalluczak, #korzenieckaroginski

 

Więcej info – POBIERZ: Portret osobisty vol. 4 regulamin

 

Artyści projektu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 4”:


Michał Łuczak

Fotograf, kurator. Pracuje głównie z fotografią i wideo. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie oraz iberystyki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od 2010 roku jest częścią kolektywu Sputnik Photos. Współprowadzi roczny warsztat fotografii dokumentalnej Program Mentorski Sputnik Photos oraz wykłada na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
W ostatnich latach skupia się na skomplikowanej i interesownej relacji człowieka ze środowiskiem naturalnym i swym najbliższym otoczeniem. Jego najnowsze prace koncentrują się na lokalnych problemach, które mogą być również postrzegane uniwersalnie: konsekwencje przemysłu węglowego czy gospodarcze traktowanie lasów.
Jest autorem książek fotograficznych: Brutal (2012), Koło miejsca/Elementarz (wraz z Krzysztofem Siwczykiem, 2016), 11.41 (wraz z Filipem Springerem, 2016).
Od 2019 roku jest reprezentowany przez Galerię Szarą z Katowic.


Duet Katarzyna Korzeniecka i Szymon Rogiński:

Katarzyna Korzeniecka
Artystka, ilustratorka, współpracuje z Szymonem Rogińskim nad projektami łączącymi fotografię i plastykę. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w Gościnnej pracowni Leona Tarasewicza w 2000 roku). Wybrane wystawy indywidualne: Galeria Biała, Lublin (2005); Galeria Sektor I, Katowice (2003); Galeria Arsenał, Białystok (2002); Photographic Centre Nykyaika, Tampere, Finlandia (2002); Galeria BWA, Zielona Góra (2001) oraz zbiorowe m.in.: Miłość i demokracja, CSW Łaźnia w Gdańsku (2006); Galeria „Stary Browar” w Poznaniu (2005); Dzień Matki, Galeria XX1, Warszawa (2005).

Szymon Rogiński
Fotograf. Autor znanych projektów fotograficznych, m.in. Projekt UFO, 2005–2007, przedstawiający nocne pejzaże, rozjaśnione charakterystycznym punktowym światłem, Polska (Polish Synthesis), 2003–2006 ukazujący krajobraz polskiej prowincji nocą, Warszawa, 2009, w którym ujęcia widoku miasta z lotu ptaka odgrywały główną rolę.
Jego artystyczna edukacja rozpoczęła się od studiów aktorskich w „School on Wheels” Derevo Theater w Niemczech i Holandii (1997–1998). Po uzyskaniu dyplomu w Studium Fotografii Artystycznej w Gdańsku rozpoczął pracę w Dziale Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku (1999–2000) i w studiu fotograficznym „Gazety Wyborczej” (2000–2004). Dwukrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczył w Akademii Fotografii.
Brał udział w licznych wystawach w Polsce i za granicą, między innymi Mart Contemporary Exhibition Project, Włochy (2014); BOZAR, Bruksela (2012); Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa (2008).


Zuza Krajewska
Jedna z najbardziej rozpoznawalnych fotografek, funkcjonująca w świecie mody, reklamy oraz sztuki. Obecnie jest również nową twarzą w obszarze reżyserii, gdzie wykorzystuje warsztat oraz wyśmienite zdolności storytelling’owe, by tworzyć spoty reklamowe, które angażują odbiorcę a jednocześnie przedstawiają produkt w sposób nowoczesny i atrakcyjny.
Krajewska jest twórczynią zdjęć do bestsellerowego edukacyjnego projektu Anji Rubik SexedPL oraz autorką książki Będzie dobrze (It should be OK), wydanej w ramach Kolekcji Wrzesińskiej (edycja 2018), którą zadedykowała „tym, którzy są zmęczeni podziałem Polski na dwa kontrastujące kolory”.
Selekcja prac serii Imago, zrealizowanej w Zakładzie Poprawczym w Studzieńcu, została zaprezentowana podczas Photo London (Future, Visions, 2016), a następnie w Robert Capa Contemporary Photography Center (Golden Boundaries, 2017), Polnisches Institut Düsseldorf (Imago, 2018), Cokkie Snoei Gallery (Imago, 2019) oraz w licznych magazynach branżowych, lifestylowych i modowych, m.in. British Journal of Photography, Dazed & Confused, M Le Magazine du Monde, Vogue Italia.
Za serię autorską Graceful (Boginie) została uhonorowana nagrodą KTR Best of Craft 2019.
Klientami reklamowymi są m.in.: CCC, Reserved, Zalando, Yope, Netflix, ING oraz Vogue Polska.


Piotr Małecki
Autor reportaży fotograficznych, portrecista oraz reżyser i autor zdjęć do filmów dokumentalnych, związany z agencjami Panos Pictures, Napo Images i Forum. Ukończył reżyserię dokumentalną w Szkole Wajdy w Warszawie, studiował operatorstwo na Wydziale Radia i Telewizji w Katowicach oraz fotografię w Bournemouth and Poole College of Art w Wielkiej Brytanii. Fotografuje dla znanych tytułów prasowych, m.in. „Politiken”, „De Volkskrant”, „Der Spiegel”, „Polityka”. Nagradzany za zdjęcia i formy multimedialne na konkursach Pictures of the Year International (POYi), Grand Press Photo, BZWBK Press Foto i innych. Nominowany do nagrody kina niezależnego im. Jana Machulskiego, do Złotego Lajkonika na KFF, laureat nagrody za najlepszy film dokumentalny na festiwalu Grand OFF. Jego filmy dokumentalne wyświetlane były podczas prestiżowych międzynarodowych festiwali: DOK Leipzig, Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Camerimage. Laureat programu IF/Then Tribeca Film Institute, uczestnik programów rozwoju filmów Doc Lab Poland i IMPAKT. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest członkiem Press Club Polska. W latach 2010–2012 wykładał fotografię prasową w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2017 roku jest globalnym ambasadorem marki Canon.

W projekcie „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z…” od początku – zrealizował trzy filmy „Portret osobisty”, „Portret osobisty vol. 2” i „Portret osobisty vol. 3”.

 

https://www.facebook.com/wszyscyjestesmyfotografami/

https://www.instagram.com/wszyscyjestesmyfotografami/

 

Autorki projektu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska

Organizatorzy: Fundacja Powiększenie, Wszyscy Jesteśmy Fotografami

Partner główny: E. Wedel

Partnerzy: Teatr Powszechny, Instytut Fotografii Fort

Patroni medialni: „Aktivist”, Artinfo.pl, GoOut, Notes Na 6. Tygodni, Fotopolis.pl, TVP Kultura, Wyborcza.pl, „Zwierciadło”, „Zwykłe Życie”

Projekt „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 4” współfinansuje M. St. Warszawa.

 

 

 

Czwarta odsłona projektu ,,Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol.4” już za nami. 

Zapraszamy na fotorelację z wystawy w warszawskiej Galerii Jednostka.

 

Do 12 grudnia wystawę ,,Portret osobisty vol. 4” można było oglądać na nośnikach Warexpo w całej Warszawie.