Zapraszamy na trzecią edycję warsztatów “WYMIANA SPOJRZEŃ”, które poprowadzą autorki Wszyscy Jesteśmy Fotografami – Katarzyna Sagatowska i Monika Szewczyk-Wittek. Do dotychczasowego programu dodajemy niezwykle aktualne zagadnienia związane z odpowiedzialnością twórców obrazów fotograficznych, a także krytycznym podejściem do informacji – zarówno w postaci zdjęć, jak i tekstów. Zachęcamy do udziału, czekamy na Wasze zgłoszenia i nie możemy się doczekać wspólnej pracy!

 

– marzec–maj 2022,

– pierwsze i ostatnie spotkanie planowane są na żywo w Galerii Jednostka ul. Andersa 13 (Skwer Tekli Bądarzewskiej) w Warszawie w godz. 10.00–18.00, pozostałe online w godz. 17.00–20.00,

– terminy: 26.03, 5.04, 12.04, 19.04, 26.04, 17.05, 24.05, 27.05

 

prowadzące: Katarzyna Sagatowska i Monika Szewczyk-Wittek

 

Jak mówić o fotografii, by nas słuchano? Co oznacza odpowiedzialność twórców obrazów fotograficznych i z czym się wiąże? Jak krytycznie analizować docierające do nas treści i sprawdzać źródła. Jak pracować nad projektem, układać zdjęcia, planować publikacje i wystawy? Kiedy jest właściwy moment, by pokazywać swoje prace? Jak zaplanować działania promocyjne i stworzyć skuteczny plan? Jak zachować krytyczne spojrzenie wobec własnych prac?

Jeśli fotografujesz, ale nie wiesz lub chcesz wiedzieć więcej, jak i gdzie pokazywać swoje zdjęcia, to te warsztaty są dla Ciebie. Podczas 8 spotkań Katarzyna Sagatowska i Monika Szewczyk-Wittek będą intensywnie patrzeć, edytować, dyskutować, pomagać, konsultować wybrane materiały oraz projekty uczestników i uczestniczek.

Jaki będzie efekt warsztatów? To wszystko i więcej pomoże uczestnikom i uczestniczkom w zdobyciu niezbędnych narzędzi do poruszania się środowisku fotograficznym i profesjonalizacji działań. Pozwoli też lepiej zrozumieć własną twórczość i zdefiniować kierunki jej rozwoju. A także rozumieć czym jest wojna informacyjna i jak z nią sobie radzić.

 

PROGRAM:

– przegląd i omówienie wybranych materiałów/zdjęć,

– przedstawienie zagrożeń związanych z toczącą się wojną informacyjną i sposobów ich rozwiązywania,

– układanie sekwencji zdjęć w kontekście planowanych publikacji (książki, wystawy, strona internetowa),

– marketing dla artystów – jak przygotować się do funkcjonowania na rynku, zaplanować i wdrożyć sprzedaż swoich prac, książek i innych materiałów,

– współpraca z mediami, kuratorami, kolekcjonerami, galeriami, klientami, wydawcami i innymi instytucjami (komunikacja, umowy).

 

REKRUTACJA na warsztaty trwa w dniach 7–20 marca 2022.

Ilość miejsc: 10, w tym jedno nieodpłatne dla artystki/artysty z Ukrainy.

Zapisy pod adresem: wjfedu@wszyscyjestesmyfotografami.pl.

Do zgłoszenia prosimy dołączyć:

– krótkie uzasadnienie dlaczego chcesz wziąć udział w warsztatach,

– maksymalnie 10 zdjęć ze swojego portfolio, 72 dpi, max. 1000 px dłuższy bok.

Koszt: 1100 zł (wystawiamy faktury)

 

Katarzyna Sagatowska
Kuratorka, wykładowczyni, organizatorka wydarzeń artystycznych, fotografka, propagatorka kolekcjonowania fotografii. Założycielka galerii i wydawnictwa Jednostka. Współautorka projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Współkuratorka archiwum Pawła Pierścińskiego. W latach 2010–2017 kuratorka projektu Fotografia Kolekcjonerska. Prowadzi wykłady z marketingu dla artystów, fotografii współczesnej, kolekcjonowania oraz rynku fotografii. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawy.

Monika Szewczyk-Wittek
Fotoedytorka, kuratorka i autorka tekstów o fotografii. Pomysłodawczyni przedsięwzięć promujących fotografię. Współautorka projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Kierowała projektem Cyfrowy TR – procesem archiwizacji i digitalizacji zbiorów TR Warszawa. Współkuratorka archiwum Pawła Pierścińskiego. Prowadzi zajęcia z fotoedycji i etyki fotografii na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2021 roku ukazała się jej pierwsza książka “Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek”.