Zapraszamy na trzecie spotkanie 12. edycji Wszyscy Jesteśmy Fotografami pt. “Fotografia i społeczeństwo, czyli zdjęcie nie istnieje dopóki ktoś go nie zobaczy”. Prowadzenie: Rob Hornstra.
(UWAGA! Spotkanie odbędzie się w języku angielskim)

W mojej pracy najważniejszy dla mnie jest nie tyle aspekt artystyczny – bycie artystą/fotografem, co możliwości wpływania na społeczeństwo i rzeczywistość. Myślę, że my twórcy musimy ponosić o wiele większą odpowiedzialność za to, co nasza praca może zrobić, co powinna zrobić i co ostatecznie zrobi. Duże znaczenie ma dla mnie skuteczne dotarcie z fotografiami, czy to w postaci książek czy wystaw, do jak najszerszego grona odbiorców. Dlatego nie jest przypadkiem, że stworzyłem kierunek magisterski “Fotografia i społeczeństwo (Photography and Society)” w Royal Academy of Arts w Hadze we współpracy z Donaldem Weberem, Lotte Sprengers oraz Adamem Broombergiem i Oliverem Chanarinem. Kurs jest wyjątkowy, ponieważ skupia się właśnie na wątkach związanych z oddziaływaniem fotografii na rzeczywistość. Podczas spotkania zaprezentuję przykłady projektów różnych autorów – historycznych i współczesnych, jak również własne prace. Będą to fotografie opowiadające o problemach społecznych, politycznych, stworzone przez ich autorów z myślą, że ich odbiorcy już nigdy nie będą mogli powiedzieć “nie wiedziałem”.

Rob Hornstra
Holenderski fotograf specjalizujący się w długoterminowych projektach dokumentalnych, które realizuje na całym świecie. Opublikował kilka autorskich książek fotograficznych, wykonał cykle dokumentalne dla licznych międzynarodowych magazynów oraz brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Holandii i za granicą. W 2009 r. Hornstra wraz ze scenarzystą i reżyserem Arnoldem van Bruggenem rozpoczęli “The Sochi Project”, którego kulminacją była retrospektywna książka “An Atlas of War and Tourism in the Caucasus” oraz wystawa, która była prezentowana w Europie, Ameryce, Indiach i Kanadzie. Jest założycielem FOTODOK – Przestrzeni Fotografii Dokumentalnej (Space for Documentary Photography), której także przez wiele lat był dyrektorem artystycznym. Cztery razy w roku prowadzi popularny talk-show na temat książek fotograficznych w swoim rodzinnym mieście – Utrechcie. Jest dziekanem wydziału fotografii w Royal Academy of Arts w Hadze.

Wstęp wolny!

Kolejne spotkania:

2 grudnia, godz. 18.00: “Pewnego razu na ulicy, czyli (o) czym jest street photo”. Prowadzenie: Tymon Markowski

9 grudnia, godz. 18.00: “Fotosy, czyli kultowe zdjęcia ‘nieznanych’ fotografów”. Prowadzenie: Robert Pałka

16 grudnia , godz. 18.00: “Okładki, sceny i portret, czyli sześć dekad z fotografią”. Prowadzenie: Wojciech Plewiński

Miejsce: barStudio w Teatrze Studio, Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, Warszawa

Autorki cyklu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska
Organizatorzy: WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI, barStudio, Fundacja Powiększenie
Partnerzy główni: Fujifilm Poland, E. Wedel
Partnerzy: Instytut Fotografii Fort, Teatrgaleria Studio, Culture Bridges, Moving forward together
Patronat medialny: Artinfo.pl, Digital Camera Polska, Fotopolis.pl, NOTES.NA.6.TYGODNI, Radio TOK FM, Warszawawarsawcom

fot. Rob Hornstra, Sochi, RUSSIA, 2012 – Olga, 29, is the manager of strip club ‚Art Klub’ in hotel Zhemchuzhina (Pearl) in the centre of Sochi. She has been dancing since she was 9 years old. She hates it when people don’t understand that this is a form of art as well. Her dream is to start a family and have babies, she says. But whatever happens: she will continue dancing.
– What is your name?
– Olga (Manager)
– How old are you?
– 29
– Where were you born?
– Ukraine, Severodonetsk
– Where did you learn this job?
– By myself, I was dancing since I was 9 years old.
– How long do you do this job?
– 8 years now
– What do you like most and what don’t you like about your job?
– I likes to dance. I don’t like people who do not understand this form of art.
– What do you earn more or less with this job?
– I can not say. I am not complaining. I earn enough.
– Do you consider this as a summer job?
– I work here all year, so for me it is not a summer job.
– Do you think you will work here as well during the Olympic Winter Games?
– Yes
– What is your biggest dream or your goal for the future?
– To start a family and to have babies.