Zapraszamy na trzeci film tegorocznego Kina Letniego vol. 6 Wszyscy Jesteśmy Fotografami – „Elliott Erwitt. Silence Sounds Good”, reż. Adriana López Sanfeliu. Tym razem porozmawiamy o życiu i sztuce, czyli jak opowiadać o artystach, a później obejrzymy osobisty portret światowej sławy fotografa, który całe dorosłe życie spędził fotografując. Start: Wtorek, 10 sierpnia, godz. 20:30 (debata) i 21:30 (film). Wstęp/wypożyczenie leżaka 2 złote.

Link do trailera: https://vimeo.com/ondemand/nofestivalrequired

DEBATA, godz. 20:30

Temat: Życie i sztuka, czyli jak opowiadać o artystach

Prowadzenie: Katarzyna Sagatowska

Goście: Zuzanna Janin (artystka wizualna, twórczyni rzeźb, wideo instalacji, fotografii), Tomasz Śliwiński (reżyser i scenarzysta filmowy), Iwo Zmyślony (teoretyk sztuki, projektant zmiany, antropolog designu i nowych technologii)

Wspólnie zastanowimy się w jaki sposób opowiadać o osobowościach, które znamy przede wszystkim poprzez ich dzieła. Co i jak warto pokazać, co chcemy zobaczyć, ale też jak artyści chcą pokazać siebie. Ile prawdy o sobie ujawniają w swojej sztuce. Gdzie znajdują się granice wejścia w prywatność artystów i jak to wniknięcie zmienia odbiór ich twórczości.

 

 FILM, godz. 21:30

„Elliott Erwitt. Silence Sounds Good” to osobisty portret światowej sławy fotografa, który całe dorosłe życie spędził fotografując – zarówno prezydentów, papieży i gwiazdy kina, jak i zwykłych ludzi, ze szczególnie czułym spojrzeniem na ich zwierzęta. Choć jego zdjęcia znane są na całym świecie, o jego prywatnym życiu wiadomo niewiele.
Film jest zaproszeniem do intymnego świata artysty, który ceni towarzystwo ludzi i zwierząt oraz ciszę, która jest dla niego ważniejsza niż rozmowa. Reżyserka Adriana López Sanfeliu towarzyszy Erwittowi z kamerą podczas pracy, a także w jego domowym zaciszu. Zadaje wiele pytań, które artysta, z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru, często pozostawia bez odpowiedzi.
Dorobek artystyczny Elliotta Erwitta jest pochwałą siły obrazu fotograficznego, a jego postawa – radości fotografowania oraz dystansu do siebie i świata.

Autorki cyklu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska
Organizatorzy: WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI, Fundacja Powiększenie, Plac Defilad, STUDIO teatrgaleria, Miasto Stołeczne Warszawa
Partner główny: E. Wedel
Partner: barStudio

Projekt Plac Defilad jest współfinansowany przez M. St. Warszawa

 

fot. Adriana López Sanfeliu, Elliott Erwitt z reżyserką przymierzający różne nakrycia głowy, East Hampton, Nowy Jork, 4.03.2012

fot. Adriana López Sanfeliu, Elliott Erwitt pracujący w swoim studio, 88 Central Park West, Nowy Jork, 14.02.2016

fot. Adriana López Sanfeliu, Elliott Erwitt w pokoju Hotelu Imperial, Tokyo, Japonia, luty 2012

 

fot. Adriana López Sanfeliu, Elliott Erwitt w swoim studio podpisujący odbitki w asyście Mio Nakamura filmowany przez DOP Kirsten Johnson & Judy Karp (dźwięk), Nowy Jork, 2.11.2017