Zapraszamy na kolejny pokaz filmowy w ramach Kina Letniego VOL. 6 Wszyscy Jesteśmy Fotografami. 27 lipca na ekranie Placu DEFILAD pokażemy film “Fotograf Demokracji”, reż. Natalia Dobryszycka i Piotr Hawałej / 2019, 45 min. Przed projekcją odbędzie się debata z udziałem głównego bohatera – Czarka Sokołowskiego. 

Link do trailera: https://www.youtube.com/watch?v=tm4Jmyl5LT4&t=26s

DEBATA:

Temat: O pracy fotoreportera w „ciekawych czasach”, zaangażowaniu i znaczeniu fotografii.

Prowadzenie: Monika Szewczyk-Wittek

Goście: Czarek Sokołowski, Anna Brzezińska i Wojtek Radwański

 

Film ukaże historię wybitnego fotoreportera-dokumentalisty, któremu przyszło żyć i pracować w „ciekawych czasach” – okresie, w którym wiele europejskich państw zmieniło granice i systemy polityczne. Udało nam się porozmawiać z osobami, które na różnych etapach życia towarzyszyły naszemu bohaterowi. Są to jego przyjaciele, dziennikarze i fotoreporterzy, z którymi pracował (niektórzy stawiali przy Czarku swoje pierwsze kroki w zawodzie), a także politycy pojawiający się przed jego obiektywem. To okazja do przyjrzenia się fotoreporterowi i korespondentowi jednej z największych światowych agencji prasowych w czasach dynamicznie zmieniających się mediów, na tle niezwykłych wydarzeń – okresu transformacji ustrojowych w krajach byłego bloku wschodniego.

 

KINO LETNIE VOL. 6 WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI – to cykl pokazów filmowych skierowany do miłośników fotografii. Jest częścią projektu WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI, który został pomyślany jako przyjazny przewodnik po świecie współczesnego obrazu fotograficznego i jest zachętą do uważnego, krytycznego przyjrzenia się fotografii i światu poprzez fotografię.  W ramach szóstej edycji Kina Letniego zostaną pokazane cztery filmy: “Helmut Newton. Piękno i bestia”, reż. Gero von Boehm; “Fotograf Demokracji”, reż. Natalia Dobryszycka i Piotr Hawałej; “Elliott Erwitt: Silence Sounds Good”, reż. Adriana Lopez Sanfeliu oraz “Pod ostrzałem”, reż. Chris Martin. Zaprezentujemy filmy, które podejmują ważne i współczesne tematy dotyczące granic wolności wypowiedzi artystycznej, roli fotoreportera w dokumentowaniu wydarzeń, odkrywania kulisów pracy kultowych artystów czy wreszcie tragicznych konsekwencji wojny w Syrii.

Po raz pierwszy w historii Kina Letniego WJF zaprosimy też na debaty, które będą się odbywały przed pokazami filmowymi. Wśród zaproszonych gości znajdą się dziennikarze i dziennikarki, artyści i artystki, kuratorzy i kuratorki. Każde spotkanie będzie okazją do poszerzenia kontekstu prezentowanych w filmach tematów i dyskusji wspólnie z publicznością.

 

Plac Defilad 1, Warszawa. Wstęp wolny! Filmy będą wyświetlane z polskimi napisami.

PROGRAM:

– 13.07.2021 “Helmut Newton. Piękno i bestia” (“Helmut Newton: The Bad and the Beautiful”), reż. Gero von Boehm / USA, 2020, 93 min

– 27.07.2021 “Fotograf Demokracji”, reż. Natalia Dobryszycka i Piotr Hawałej / Polska, 2019, 45 min

– 10.08.2021 “Elliott Erwitt: Silence Sounds Good”, reż. Adriana Lopez Sanfeliu / Francja, 2019, 61 min

– 24.08.2021 “Pod ostrzałem” (“Under the Wire”), reż. Chris Martin / Wielka Brytania, 2018, 95 min

Autorki cyklu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska

Organizatorzy: WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI, Fundacja Powiększenie, Plac DEFILAD, STUDIO teatrgaleria, Miasto Stołeczne Warszawa

Partner główny: E. Wedel

Partner: barStudio