Zapraszamy na ostatnie spotkanie w naszym cyklu Kino Letnie vol. 6 WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI. Tym razem porozmawiamy o tym, czy i dlaczego potrzebujemy dokumentacji ludzkiego cierpienia, a po debacie pokażemy film „Pod ostrzałem” („Under the Wire”).

Wtorek, 24 sierpnia, godz. 20:30 (debata) i 21:30 (film)
Wstęp/wypożyczenie leżaka 2 złote.

 

DEBATA, godz. 20:30

Temat: Obraz ludzkiego cierpienia

Prowadzenie: Michał Żakowski z Radio 357

Goście: Magdalena Kicińska (redaktorka naczelna magazynu „Pismo”), Maciej Moskwa (fotograf) i Rafał Grzelewski (były dziennikarz TVN, obecnie osoba odpowiedzialna za współpracę z mediami w Polskiej Akcji Humanitarnej)

Wspólnie zastanowimy się, jak i dlaczego pokazywać ludzkie cierpienie? Jakie kryteria musi spełniać zdjęcie, film a także korespondencja z katastrofy humanitarnej, aby wzbudzić zainteresowanie odbiorców, wpłynąć na losy tych, o których opowiada, a także uszanować ich godność. Czemu potrzebujemy dokumentacji ludzkiego cierpienia i do czego jej używamy?

 

FILM, GODZ. 21:30 – POD OSTRZAŁEM / Under the Wire

12 lutego 2012 roku legendarna korespondentka wojenna „The Sunday Times” Marie Colvin i fotograf Paul Conroy pojechali do spustoszonej wojną Syrii, aby udokumentować los cywilów uwięzionych w oblężonym przez syryjską armię mieście Homs. Misja zakończyła się tragicznie. Z wyprawy wrócił tylko Conroy. Film opowiada, co stało się z parą przyjaciół podczas jednej z najbardziej dramatycznych dziennikarskich wypraw czasów Arabskiej Wiosny. Poznajemy też kluczowe wydarzenia wojennej tragedii, jaka rozegrała się w Syrii.
Ich wyprawa przypomina podróż do piekła, która zakończyła się dramatyczną ucieczką Conroya z miasta. Obrazy zniszczeń wojennych w Syrii, połączone z nigdy wcześniej niepublikowanym materiałem archiwalnym z wyprawy podkreślają tragiczny wymiar tej podróży. Pełna bohaterstwa i odwagi wyprawa pokazuje, do jakiego stopnia wojna dotyka zarówno niewinnych syryjskich cywilów, jak i dziennikarzy, którzy chcą o niej opowiedzieć. Film powstał na podstawie książki „Under the Wire” Paula Conroya.

 

Autorki cyklu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska
Organizatorzy: WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI, Fundacja Powiększenie, Plac DEFILAD, STUDIO teatrgaleria, Miasto Stołeczne Warszawa
Partner główny: E. Wedel
Partnerzy: Polska Akcja Humanitarna, barStudio

Projekt Plac Defilad jest współfinansowany przez M. St. Warszawa