Zapraszamy na ostatnie spotkanie 12. edycji cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Tym razem spotkamy się z legendą polskiej fotografii – Wojciechem Plewińskim, który podejmie temat: “Okładki, sceny i portret, czyli sześć dekad z fotografią”.

Wojciech Plewiński, rozpoczynał swoje życie zawodowe jako architekt i to właśnie architektura skierowała jego uwagę na fotografię, której poświęcił następnie całą swoją aktywność twórczą. Podczas spotkania poznamy fascynujące losy fotografa, począwszy od pierwszych dwóch filmów naświetlonych podczas spływu kajakowego w latach 50. XX. Będziemy towarzyszyć Plewińskiemu–portreciście, poszukującemu interesujących twarzy na okładki “Przekroju” i uwieczniającemu przedstawicieli świata kultury; Plewińskiemu–fotografowi teatralnemu, dokumentującemu spektakle najwybitniejszych polskich reżyserów; wreszcie Plewińskiemu–szeryfowi, biorącemu udział w Kobyle Gródek Story wraz z zaprzyjaźnionymi fotografami – Wacławem Nowakiem i Zbigniewem Łagockim. Zajrzymy także do gabinetu fotografa, by dowiedzieć się nad czym pracuje dziś, ponad sześć dekad od swojego debiutu.

Wojciech Plewiński
Jeden z najwybitniejszych polskich fotografów. Specjalizuje się przede wszystkim w portrecie i fotografii teatralnej. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, dyplom uzyskał w 1953 roku. Wieloletni współpracownik krakowskiego magazynu „Przekrój”. Przez lata pracował z różnymi teatrami dokumentując spektakle i portretując ich twórców. Najdłużej związany był z Teatrem Starym w Krakowie. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych i grupowych w kraju i za granicą.

Wstęp wolny!

Miejsce: barStudio w Teatrze Studio, Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, Warszawa

Autorki cyklu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska
Organizatorzy: WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI, barStudio, Fundacja Powiększenie
Partnerzy główni: Fujifilm Poland, E. Wedel
Partnerzy: Instytut Fotografii Fort, Teatrgaleria Studio, Culture Bridges, Moving forward together
Patronat medialny: Artinfo.pl, Digital Camera Polska, Fotopolis.pl, NOTES.NA.6.TYGODNI, Radio TOK FM, Warszawawarsawcom

fot. Wojciech Plewiński