Zapraszamy na spotkanie z Bownikiem, które odbędzie się w ramach WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI W KRAKOWIE VOL. 1. Temat wieczoru: „Jak czytać zdjęcia, czyli interpretacje współczesnej fotografii”. Już 30 maja (wtorek). Start: 19:00. Oczywiście w Forum PRZESTRZENIE (ul. Marii Konopnickiej 28).

Nie wystarczy tylko patrzeć. Fotografie warto czytać, by dostrzec zaszyte wartości, historie i treści. Filtrowanie przez wiedzę o kulturze, historię sztuki i współczesne zagadnienia socjologiczno-polityczne pozwala odkryć ciągłość tradycji fotografii. W trakcie spotkania zostaną przywołane konkretne fotografie i ich interpretacje. Zwrócimy uwagę na wielowątkowość odczytywania obrazu fotograficznego i indywidualne podejście odbiorców w zderzeniu z zakodowaną przez autora treścią.

Bownik

Jego wielkoformatowe fotografie przedstawiają tematy związane z młodością, rekonstrukcją wartości i oddziaływaniem zjawisk technologicznych na codzienne życie. Konwencje wizualne zaczerpnięte z kina (“Przejście”, “Scena A”, “Scena B”), archiwów policyjnych (“Krata”, “Bez tytułu”) i klasycznych przedstawień malarskich (“Disassembly”, “Łania”, “Aleksandra”) są mapą, po której się porusza. Wykorzystując relacje pomiędzy minionym a aktualnym, sztucznym a realnym, utrwalonym i nieistniejącym bada możliwości oddziaływania fotografii. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny), wykładowca Akademii Fotografii w Warszawie oraz Akademii Sztuki w Szczecinie. Książka Bownika – “Disassembly” – otrzymała główną nagrodę w konkursie Fotograficzna Publikacja Roku 2014 r. oraz została nominowana do Kassel Photobook Award 2014. W 2014 r. Artysta był nominowany do nagrody Paszporty “Polityki”. Prace w kolekcjach Muzeum Huis Marseille w Amsterdamie, Fundacji Sztuki Polskiej ING, Biblioteki Narodowej w Warszawie czy Zachęty Narodowej Galerii Sztuki.
fot. Bownik, “Krata” z cyklu “Koleżanki i koledzy”, 2012