Podczas spotkania opowiemy o Polsce widzianej i interpretowanej na dwa indywidualne sposoby. Chrisa, który związany jest głównie z dokumentowaniem ważnych wydarzeń i przemian społeczno-politycznych oraz Tadeusza, który do komentowania sytuacji w kraju posługuje się zarówno fotografią dokumentalną, jak i kreacyjną. Nawiążemy także do jednego wspólnego projektu pt. „Sąsiadka”, który zrealizowaliśmy w 2001 r., a który teraz wydaje się być wciąż aktualny. To spotkanie będzie także okazją do przyjrzenia się dzisiejszej Polsce poprzez filtr naszych zdjęć.

Tadeusz Rolke
W swojej pracy bez trudu zmienia fotograficzne konwencje – był fotoreporterem prasowym, fotografem mody oraz twórcą fotografii kreacyjnej. Członek ZPAF. Studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a następnie na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 60. publikował w magazynach „Stolica”, „Świat”, „Polska”, „Ty i ja”. W latach 1970–1980 mieszkał w Niemczech i pracował dla czasopism, takich jak „Stern”, „Der Spiegel”, „Die Zeit”. Autor wielu wystaw indywidualnych oraz uczestnik licznych wystaw zbiorowych w Polsce i na świecie.

Chris Niedenthal
Fotoreporter i dokumentalista. Urodził się w polskiej rodzinie w Londynie, od 1973 r. mieszka w Polsce. Absolwent London College of Printing. Członek brytyjskiego National Union of Journalists i ZPAF. Obecnie fotograf niezależny, dawniej związany z największymi światowymi magazynami: „Newsweek”, „TIME Magazine” oraz „Der Spiegel”. Autor kilku albumów fotograficznych, m.in. „Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty”, „13/12. Polska stanu wojennego”, jak również autobiografii „Zawód: fotograf”. Laureat drugiej nagrody w konkursie World Press Photo 1986 w kategorii People in the News. Autor licznych wystaw indywidualnych w Polsce i na świecie.

Chris Niedenthal i Tadeusz Rolke w 2001 r. wspólnie zrealizowali projekt „Sąsiadka” nawiązujący do książki Jana Tomasza Grossa i filmu Agnieszki Arnold o podobnym tytule.

 

KOLEJNE SPOTKANIA

2) 9 kwietnia, godz. 19.00: „Czy fotografia ma język, czyli o paradoksalnych związkach słowa i obrazu”. Prowadzenie: Iwo Zmyślony

3) 30 kwietnia, godz. 19.00: „Blisko, czyli o przemocy w sztuce”. Prowadzenie: Zuzanna Janin

4) 7 maja, godz. 19.00: „Życzenia i wyobrażenia, czyli o fotografii ślubnej”. Prowadzenie: Przemysław Pokrycki

5) 14 maja, godz. 19.30: „Przybyć, zobaczyć, zdobyć, czyli fotograf w obcym kraju”. Prowadzenie: Maciej Jeziorek
Spotkanie towarzyszące pokazowi filmu „Raghu Rai, portret niepozowany”, reż. Avani Rai, w ramach 15. Millennium Docs Against Gravity Film Festival.

6) 21 maja, godz. 19.00: „Punkty zwrotne, czyli o roli szczęśliwych przypadków”. Prowadzenie: Szymon Rogiński

7) 4 czerwca, godz. 19.00: „Przez książkę do zdjęcia, czyli po co fotografowi projektant”. Prowadzenie: Ania Nałęcka-Milach

 

WSTĘP WOLNY!

Miejsce: barStudio w Teatrze Studio, Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, Warszawa
Autorki cyklu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska
Organizatorzy: WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI, barStudio, Fundacja Powiększenie, Teatr Studio
Partnerzy główni: Fujifilm, E. Wedel
Partner: Millennium Docs Against Gravity Film Festival
Patronat medialny: Artinfo.pl, Digital Camera Polska, Fotopolis.pl, NOTES.NA.6.TYGODNI, Warszawawarsaw.com

 

Fot. Chris Niedenthal, W polu pod Wrocławiem, lato 1982

Fot. Tadeusz Rolke, NN i Henryk Stażewski

Fot. Tadeusz Rolke, Chris Niedenthal, z projektu „Sąsiadka”, 2001

 

DOKUMENTACJA FOTOGRAFICZNA ZE SPOTKANIA (fot. Bartek Zaborowski / GRID Images):