Spotkanie będzie poświęcone analizie obrazowania przemocy na wybranych przykładach sztuki współczesnej. Reakcje na akcję #Metoo, ujawnienie przemocowego traktowania ludzi w przestrzeni pracy i w aktywności społecznej czy bliskich w przestrzeni domu rodzinnego, którego ukrywaniu służą narzędzia kultury „wstydu”, „ciszy”, „milczenia”, w zderzeniu z otwartą artykulacją współczesnej niezgody na systemowe uciszanie ofiar, kulturę gwałtu, tabu przemocy – znajdują odbicie we współczesnej sztuce wizualnej. Spotkanie przybliży m.in. różnice w działaniu z przemocą, manipulacją czy doświadczeniem osobistym wybranych artystów i artystek.

Zuzanna Janin
Rzeźbiarka, autorka instalacji, wideo instalacji, fotografii i działań performatywnych. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1980-1987), w ramach stypendium Prohelvetia w ECAV – Ecole Cantonale d’Art du Valais, Sierre w Szwajcarii (new media 2004). Obroniła doktorat „O nienarracyjności sztuki” na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (2016), po trudnościach i odmowie w ASP w Warszawie w 2013 roku. Głównym motywem jej prac jest wizualizacja nieuchwytnego stanu “pomiędzy”. Artystka transformuje odnalezione w pamięci fragmenty autobiografii, własnych przeżyć i uniwersalizuje je zderzając z pamięcią zbiorową i obrazami historii na tle współczesnych problemów społecznych i politycznych. Zuzanna Janin, która jest autorką m.in. postulatu o prawo do bezpiecznej equalistycznej zabawy bez przemocy oraz hasła MILCZENIE JEST ZŁOMEM, oraz prac “SHAME”, “Cyberprzemoc”, “WALKA”, “Przezroczysty dywan”, “Widziałam swoją śmierć”, w swojej twórczości dotyczącej czasu, przestrzeni i pamięci dotyka tabu tzw. trudnych tematów. Prace artystki były prezentowane podczas wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i na świecie.


KOLEJNE SPOTKANIA:

4) 7 maja, godz. 19.00: „Życzenia i wyobrażenia, czyli o fotografii ślubnej”. Prowadzenie: Przemysław Pokrycki

5) 14 maja, godz. 19.30: „Przybyć, zobaczyć, zdobyć, czyli fotograf w obcym kraju”. Prowadzenie: Maciej Jeziorek
Spotkanie towarzyszące pokazowi filmu „Raghu Rai, portret niepozowany”, reż. Avani Rai, w ramach 15. Millennium Docs Against Gravity Film Festival.

6) 21 maja, godz. 19.00: „Punkty zwrotne, czyli o roli szczęśliwych przypadków”. Prowadzenie: Szymon Rogiński

7) 4 czerwca, godz. 19.00: „Przez książkę do zdjęcia, czyli po co fotografowi projektant”. Prowadzenie: Ania Nałęcka-Milach

 

WSTĘP WOLNY!

Miejsce: barStudio w Teatrze Studio, Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, Warszawa
Autorki cyklu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska
Organizatorzy: WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI, barStudio, Fundacja Powiększenie, Teatrgaleria Studio
Partnerzy główni: Fujifilm Poland, E. Wedel
Partner: @Millennium Docs Against Gravity Film Festival
Patronat medialny: Artinfo.pl, Digital Camera Polska, Fotopolis.pl, NOTES.NA.6.TYGODNI, Warszawawarsawcom

 

fot. Zuzanna Janin, „Czerwona ze wstydu”, 2014-2016

DOKUMENTACJA FOTOGRAFICZNA ZE SPOTKANIA (fot. Bartek Zaborowski / GRID Images):