Zapraszamy na spotkanie z Erikiem Kesselsem „Ale wtopa, czyli o odwadze popełniania błędów w fotografii”, którego współorganizatorem jest kolektyw Sputnik Photos.
START: 10 czerwca, godz. 18.00. Spotkanie w języku angielskim!
UWAGA! Spotkanie odbędzie się w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, sala multimedialna, wejście od ul. Burschego.

WSTĘP WOLNY!

 

Żyjemy w czasach, w których większość używanych przez nas narzędzi jest bliska doskonałości. Nasze komputery, telefony, aplikacje i systemy nawigacyjne nie popełniają błędów. Erik Kessels twierdzi, że doskonałość nie jest dobrym punktem wyjścia do tworzenia nowych dzieł, więc czasami warto iść świadomie w kierunku porażki i błędu, by odkryć coś nowego. Społeczeństwo uczy nas unikania potknięć, ale ludziom kreatywnym są one niezbędne. Kessels opowie o swojej książce „Failed It! (Ale wtopa!)”, czyli o tym, jak błędy go inspirują i jak korzysta z nich we własnej pracy. Sam twierdzi, że „jeśli chcemy robić to, co kochamy, tworzyć, musimy przezwyciężyć naszą potrzebę unikania porażek.”

Erik Kessels
Holenderski artysta, projektant i kurator, a od 1996 roku partner kreatywny międzynarodowej agencji komunikacyjnej KesselsKramer. Jako artysta i kurator fotografii opublikował ponad 60 książek o swoich „przywłaszczonych” zdjęciach. Redaktor alternatywnego czasopisma fotograficznego „Useful Photography” i autor międzynarodowego bestsellera „Failed It! (Ale wtopa!)”.
Wykładał na licznych uniwersytetach, w tym w Gerrit Rietveld Academy w Amsterdamie, ECAL w Lozannie i Amsterdam Academy of Architecture. Współorganizował wystawę na festiwalu Rencontres w Arles „From Here On” z Martinem Parrem, Joachimem Schmidem, Clémentem Chéroux i Joanem Fontcubertą.
Jako artysta Kessels jest autorem wystaw, m.in. „Loving Your Pictures”, „Mother Nature”, „24HRS in Photos”, „Album Beauty”, „Unfinished Father and GroupShow”.
W 2010 roku nagrodzony Amsterdam Prize of the Arts, a w 2016 roku nominowany do nagrody Deutsche Börse Photography Prize. W roku 2017 jego wystawa retrospektywna była pokazywana w Turynie, Düsseldorfie i MOMA w Nowym Jorku. Został nazwany „wizualnym czarodziejem” przez „Time Magazine” i „nowoczesnym antropologiem” przez „Voque’a (Italia)”.

 

Kolejne i ostatnie spotkanie w ramach WJF VOL. 11:

17 czerwca, godz. 19.00: „Biało-czerwona, czyli o fotografii okresu transformacji”. Prowadzenie: Michał Szlaga

 

Autorki cyklu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska
Organizatorzy: WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI, barStudio, Fundacja Powiększenie
Partnerzy główni: Fujifilm Poland, E. Wedel
Partnerzy: Millennium Docs Against Gravity, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki / Zachęta National Gallery of Art, Sputnik Photos, TeatrStudio
Patronat medialny: Artinfo.pl, Co Jest Grane24, Digital Camera Polska, Fotopolis.pl, NOTES.NA.6.TYGODNI, Radio TOK FM, Warszawawarsawcom

 

fot. Flash face z książki Erika Kesselsa „Failed It! (Ale wtopa!)”

 

fot. Kurt Caviezel

 

fot. Joachim Schmid

 

FOTORELACJA Z WYDARZENIA – BARTEK ZABOROWSKI / GRID IMAGES