Zapraszamy na piąte spotkanie ósmej edycji Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Naszym gościem będzie Paweł Fabjański, tematem: “Wytwarzanie świata, czyli o fotografii reklamowej”.

Reklama jest wszechobecna i dzięki niewyobrażalnie wielkim środkom finansowym jest w stanie wypełnić prawie każdą przestrzeń, w której skoncentrowana jest nasza uwaga. Jest też wielkim mechanizmem, który przetwarza na własne potrzeby wszystko, co napotka na swojej drodze: sztukę, kulturę, mity, naukę, religię nawet politykę. Co jednak się stanie, gdy artyści postanowią odwrócić rolę i wykorzystać reklamę do tworzenia własnej, autorskiej wypowiedzi? Chcę opowiedzieć o tych twórcach, którzy estetykę reklamy oraz strategie jej działania wykorzystują do tworzenia swoich prac – często ironicznych i obnażających struktury dzisiejszego świata. Z tak potężnym graczem, jakim jest rynek reklamy, trudno rozegrać wyrównany mecz – można jednak za pomocą humoru, ironii i subwersji choć na chwilę odsłonić prawdę ukrytą za ścianą billboardów.

Paweł Fabjański
Artysta wizualny, który tworzy swoje prace głównie za pomocą medium fotografii. Ukończył studia na Politechnice Łódzkiej oraz w Łódzkiej Szkole Filmowej, gdzie obronił pracę doktorską oraz prowadzi pracownię “Fotografii Komercyjnej”. Fabjański swoją uwagę skupia głównie na zagadnieniu przenikania się sztuki i komercji – tematem tym zajmuje się zarówno w swojej własnej twórczości, jak i eksploruje go jako wykładowca.
Fotograf z wieloletnim doświadczeniem w branży reklamowej. Ma na swoim koncie nagrody w konkursie KTR oraz Srebrnego Lwa przyznawanego w Cannes na corocznym festiwalu reklamy. Jego zdjęcia prezentowane były w albumie “200 Best Ad Photographers Worldwide” wydanym przez prestiżowe wydawnictwo Luerzer’s Archive. W 2014 jego cykl „Bez Tytułu” otrzymał wyróżnienie „Best-in-Book” od Londyńskiego magazynu Creative Review. Obecnie Fabjański kładzie duży nacisk na realizację projektów artystycznych, w ostatnim czasie jego prace prezentowane były na wystawach w Paryżu, Cannes, Pradze, Derby i w Warszawie. W Polsce reprezentowany przez SHOOTME Warsaw, w Czechach przez Pink Productions, a we Włoszech przez Take Production.

Fot. Paweł Fabjański z cyklu „wPunkt”