Zapraszamy na spotkanie z Zofią Krawiec zatytułowane „Kobiety w sieci, czyli nowe technologie i intymność”.

Internet i media społecznościowe to przestrzenie kreatywności. A budowanie wizerunku jest procesem twórczym, w którym świadomie kreuje się pewną fantazję. Dziewczyny przechwytując zdobycz technologiczną, kształtują kulturę wizualną i czynią z niej narzędzie do opowiadania historii wcześniej tam nieobecnych. Stawiają się w roli głównych bohaterek. Wymyślają język, przy pomocy którego te historie będą opowiadane. Snują fantazje, plany, alternatywne wizje i poruszają ważne dla siebie kwestie. Tworzą przeciwwagę dla hierarchicznie zarządzanych formatów medialnych, takich jak seriale czy gazety. Poprzez selfie kobiety przejmują kontrolę nad sposobami, w jakie są reprezentowane w mediach i w sztuce i zyskują możliwość pokazania własnej, odmiennej perspektywy. Zapraszamy na wykład Zofii Krawiec, na którym prelegentka opowie, w jaki sposób aparaty w telefonach komórkowych i media społecznościowe łączą się z emancypacją kobiet.

Zofia Krawiec
Pisarka, artystka, kuratorka i dziennikarka kulturalna. Autorka książki „Miłosny Performans” wyd. Lampa i Iskra Boża (2016). Opisała w niej dzieła sztuki, które powstały pod wpływem silnych emocji związanych z relacjami romantycznymi. Zapoczątkowała na polskim gruncie dyskusję dotyczącą teorii selfie-feminizmu, czyli zjawiska, zgodnie z którym kobiety używają nowych mediów, jako nowych narzędzi w walce o swoją podmiotowość.

Autorka instagramowego projektu feministycznego pt. “Nuerotic girl”, którego jednym z celów jest ujawnianie zakorzenionych w społeczeństwie stereotypów, do których sprowadzane są młode dziewczyny. Jej aktywność w internecie wywołała falę hejtu. Cybernienawiść, która wymierzana jest w młode kobiety, stała się jednym z tematów podejmowanych przez nią w działaniach artystycznych. Reżyserka, scenarzystka i odtwórczyni jednej z głównych ról serialu artystycznego „Łatwo płonę” zrealizowanego we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

UWAGA: Liczba miejsc limitowana. Spotkania będą odbywać się w reżimie sanitarnym. Zapraszamy w maseczkach i prosimy o zachowanie dystansu.

Wyjątkowo wszystkie spotkania będą transmitowane na żywo na naszym FB. Po spotkaniach zapis nie będzie udostępniany.
NIEBAWEM SZCZEGÓŁY DALSZYCH SPOTKAŃ!

Autorki cyklu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska
Organizatorzy: WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI, Fundacja Powiększenie
Partnerzy główni cyklu: Fujifilm Poland, E. Wedel
Partnerzy cyklu: barStudio, Szkoła, Komuna/Warszawa, Millennium Docs Against Gravity, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki / Zachęta National Gallery of Art, Galeria Promocyjna
Patronat medialny cyklu: Artinfo.pl, Digital Camera Polska, Fotopolis.pl, NOTES.NA.6.TYGODNI, Radio TOK FM, Zwykłe Życie